Licensed to U.S. Coast Guard Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/17/2015 04:37 PM
                             CGA - MMA - 1/17/2015                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Elizabeth        22 Usmma-MR                  NP     257.55    9  
  2 Cantrell, Sara            21 Coast Guard-CT            NP     250.05    4  
  3 Fentress, Blythe B        19 Usmma-MR                  NP     219.07    3  
  4 McNiece, Alanna P         18 Usmma-MR                  NP     172.05    2  
 -- Buderus, Briana N         18 Usmma-MR                  NP    X166.12  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, William           21 Usmma-MR                  NP     282.15    9  
  2 Mavity, Ryan C            19 Usmma-MR                  NP     268.05    4  
  3 Anderson, Andy            20 Coast Guard-CT            NP     239.70    3  
  4 Higgins, Sean P           21 Usmma-MR                  NP     227.17    2  
  5 Fisher, Adam J            19 Usmma-MR                  NP     181.80    1  
 -- Berdel, Douglas           18 Usmma-MR                  NP    X112.50  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:54.43   11  
     1) Slife, Carolyn C 21             2) Gray, Kelsey E 21              
     3) Gever, Caitlyn 21               4) Sao, Darlene 21                
                  30.29     1:03.24 (32.95)     1:30.21 (26.97)     1:54.43 (24.22)
  2 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:54.49    4  
     1) Grove, Liz A 19                 2) Green, Jolyn L 19              
     3) White, Jacqueline A 22          4) Breidenthal, Hallie M 18       
                  29.96     1:01.81 (31.85)     1:28.90 (27.09)     1:54.49 (25.59)
  3 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    1:57.30    2  
     1) Ritchie, Sarah R 19             2) Rogers, Julianne M 18          
     3) Toth, Kaitlyn D 19              4) Eidenire, Patti 20             
                  31.53     1:04.40 (32.87)     1:32.34 (27.94)     1:57.30 (24.96)
  4 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    2:05.33  
     1) Wagner, Sydney E 21             2) Gilligan, Carlie L 21          
     3) Furman, Elizabeth 21            4) Campbell, Carly A 22           
                  33.42     1:07.80 (34.38)     1:39.29 (31.49)     2:05.33 (26.04)
  5 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    2:11.99  
     1) Deal, Helen 3                   2) Dannessa, Susanne 22           
     3) Rose, Elizabeth 20              4) Demet, Nina S 19               
                  35.36     1:11.81 (36.45)     1:44.88 (33.07)     2:11.99 (27.11)
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:35.97   11  
     1) Lindgren, Kevin J 22            2) Sasse, Snarl C 19              
     3) Kelsik, William R 20            4) Butt, Austin T 20              
                  24.39       51.08 (26.69)     1:14.47 (23.39)     1:35.97 (21.50)
  2 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:36.28    4  
     1) Morseth, Ben G 21               2) Fuhs, Carl G 20                
     3) Buys, Ryan J 21                 4) Brindamour, Christian J 22     
                  26.08       53.02 (26.94)     1:16.33 (23.31)     1:36.28 (19.95)
  3 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    1:40.99    2  
     1) Frank, John R 18                2) Aguirre, Taylor A 18           
     3) Thomas, Londen J 19             4) Ledford, Brandon S 17          
                  26.44       55.06 (28.62)     1:19.24 (24.18)     1:40.99 (21.75)
  4 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    1:41.23  
     1) Rodgers, Alex R 21              2) Zagaja, Robert M 19            
     3) Rowan, Hunter C 22              4) Weaver, Jordan A 19            
                  26.98       55.40 (28.42)     1:19.16 (23.76)     1:41.23 (22.07)
  5 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    1:45.48  
     1) Campbell, Andrew S 18           2) Brigham, Matthew M 21          
     3) Early, Tim J 22                 4) Kotchman, Tyler O 21           
                  26.99       57.38 (30.39)     1:22.86 (25.48)     1:45.48 (22.62)
  6 United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT    1:46.22  
     1) Roberts, Blair A 20             2) Thompson, Keigan A 20          
     3) Gabbard, Ben B 21               4) Aguiar, Llorenc S 21           
                  27.29       56.62 (29.33)     1:22.19 (25.57)     1:46.22 (24.03)
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heist, Maddie R           18 Coast Guard-CT            NT   11:29.70    9  
                  30.52     1:03.87 (33.35)     1:38.17 (34.30)     2:12.94 (34.77)
        2:47.46 (34.52)     3:22.32 (34.86)     3:57.50 (35.18)     4:32.62 (35.12)
        5:07.57 (34.95)     5:42.66 (35.09)     6:17.68 (35.02)     6:52.40 (34.72)
        7:27.14 (34.74)     8:01.89 (34.75)     8:36.52 (34.63)     9:11.24 (34.72)
        9:45.85 (34.61)    10:20.77 (34.92)    10:55.63 (34.86)    11:29.70 (34.07)
  2 McWilliams, Haley A       19 Coast Guard-CT            NT   11:33.72    4  
                  30.43     1:04.13 (33.70)     1:38.76 (34.63)     2:13.60 (34.84)
        2:48.54 (34.94)     3:23.63 (35.09)     3:59.03 (35.40)     4:34.45 (35.42)
        5:09.76 (35.31)     5:45.00 (35.24)     6:19.44 (34.44)     6:54.17 (34.73)
        7:28.85 (34.68)     8:03.73 (34.88)     8:38.88 (35.15)     9:13.89 (35.01)
        9:48.99 (35.10)    10:23.94 (34.95)    10:58.43 (34.49)    11:33.72 (35.29)
  3 Don, Catherine E          20 Usmma-MR                  NT   11:54.78    3  
                  31.12     1:04.99 (33.87)     1:40.12 (35.13)     2:15.63 (35.51)
        2:51.71 (36.08)     3:27.85 (36.14)     4:04.38 (36.53)     4:40.84 (36.46)
        5:17.37 (36.53)     5:53.70 (36.33)     6:29.96 (36.26)     7:06.49 (36.53)
        7:42.93 (36.44)     8:19.40 (36.47)     8:56.04 (36.64)     9:32.70 (36.66)
       10:09.37 (36.67)    10:45.51 (36.14)    11:20.75 (35.24)    11:54.78 (34.03)
  4 Neubig, Kathleen M        19 Coast Guard-CT            NT   12:11.61    2  
                  31.76     1:06.69 (34.93)     1:42.60 (35.91)     2:18.86 (36.26)
        2:55.41 (36.55)     3:32.19 (36.78)     4:08.93 (36.74)     4:45.87 (36.94)
        5:22.89 (37.02)     5:59.93 (37.04)     6:36.74 (36.81)     7:13.61 (36.87)
        7:51.19 (37.58)     8:28.56 (37.37)     9:06.06 (37.50)     9:43.73 (37.67)
       10:20.97 (37.24)    10:58.97 (38.00)    11:35.80 (36.83)    12:11.61 (35.81)
  5 Slezak, Becca L           19 Usmma-MR                  NT   12:57.29    1  
                  32.40     1:09.03 (36.63)     1:48.30 (39.27)     2:27.39 (39.09)
        3:07.14 (39.75)     3:46.63 (39.49)     4:26.06 (39.43)     5:06.09 (40.03)
        5:45.37 (39.28)     6:24.80 (39.43)     7:04.51 (39.71)     7:44.18 (39.67)
        8:23.56 (39.38)     9:03.14 (39.58)     9:42.70 (39.56)    10:22.40 (39.70)
       11:02.17 (39.77)    11:41.92 (39.75)    12:20.77 (38.85)    12:57.29 (36.52)
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambson, Nick A           19 Usmma-MR                  NT   10:17.89    9  
                  26.55       55.97 (29.42)     1:25.98 (30.01)     1:56.36 (30.38)
        2:26.90 (30.54)     2:57.85 (30.95)     3:28.85 (31.00)     3:59.59 (30.74)
        4:30.85 (31.26)     5:02.29 (31.44)     5:34.05 (31.76)     6:04.92 (30.87)
        6:35.82 (30.90)     7:06.63 (30.81)     7:37.80 (31.17)     8:08.93 (31.13)
        8:40.87 (31.94)     9:12.40 (31.53)     9:43.13 (30.73)    10:17.89 (34.76)
  2 Franco, Mike E            20 Coast Guard-CT            NT   10:20.83    4  
                  27.24       57.03 (29.79)     1:27.66 (30.63)     1:58.10 (30.44)
        2:28.98 (30.88)     2:59.95 (30.97)     3:31.47 (31.52)     4:03.05 (31.58)
        4:35.03 (31.98)     5:07.03 (32.00)     5:38.86 (31.83)     6:10.75 (31.89)
        6:42.50 (31.75)     7:14.66 (32.16)     7:46.61 (31.95)     8:19.20 (32.59)
        8:51.36 (32.16)     9:21.83 (30.47)     9:51.42 (29.59)    10:20.83 (29.41)
  3 Sweetman, Kevin J         20 Usmma-MR                  NT   10:23.38    3  
                  28.19       58.88 (30.69)     1:30.26 (31.38)     2:01.20 (30.94)
        2:31.13 (29.93)     3:01.41 (30.28)     3:31.73 (30.32)     4:02.96 (31.23)
        4:34.13 (31.17)     5:05.55 (31.42)     5:36.97 (31.42)     6:08.22 (31.25)
        6:39.77 (31.55)     7:12.16 (32.39)     7:43.92 (31.76)     8:16.79 (32.87)
        8:49.05 (32.26)     9:21.73 (32.68)     9:53.27 (31.54)    10:23.38 (30.11)
  4 Peterson, Adam R          18 Coast Guard-CT            NT   10:24.33    2  
                  27.51       57.39 (29.88)     1:27.56 (30.17)     1:58.01 (30.45)
        2:29.02 (31.01)     3:00.44 (31.42)     3:31.93 (31.49)     4:03.51 (31.58)
        4:35.15 (31.64)     5:07.30 (32.15)     5:38.90 (31.60)     6:11.19 (32.29)
        6:43.62 (32.43)     7:15.83 (32.21)     7:47.91 (32.08)     8:20.08 (32.17)
        8:51.94 (31.86)     9:23.72 (31.78)     9:54.91 (31.19)    10:24.33 (29.42)
  5 Overheim, Aaron M         19 Coast Guard-CT            NT   10:38.80    1  
                  27.30       56.90 (29.60)     1:27.36 (30.46)     1:58.11 (30.75)
        2:29.07 (30.96)     3:00.63 (31.56)     3:32.20 (31.57)     4:03.98 (31.78)
        4:36.22 (32.24)     5:08.69 (32.47)     5:41.50 (32.81)     6:14.34 (32.84)
        6:47.42 (33.08)     7:20.21 (32.79)     7:53.51 (33.30)     8:26.71 (33.20)
        9:00.02 (33.31)     9:32.98 (32.96)    10:05.63 (32.65)    10:38.80 (33.17)
  6 Kuikhoven, Case A         20 Usmma-MR                  NT   16:12.92  
                  27.83       58.37 (30.54)     1:29.96 (31.59)     2:02.17 (32.21)
        2:34.54 (32.37)     3:07.40 (32.86)     3:40.64 (33.24)     4:14.42 (33.78)
        4:48.21 (33.79)     5:37.20 (48.99)     6:31.65 (54.45)     7:29.34 (57.69)
      8:31.15 (1:01.81)   9:32.86 (1:01.71)    10:32.61 (59.75)  11:34.49 (1:01.88)
     12:39.53 (1:05.04)  13:49.88 (1:10.35)  15:02.56 (1:12.68)  16:12.92 (1:10.36)
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sao, Darlene              21 Coast Guard-CT            NT    1:59.13    9  
                  28.23       57.97 (29.74)     1:28.33 (30.36)     1:59.13 (30.80)
  2 Talens, Vicky C           18 Coast Guard-CT            NT    2:04.06    4  
                  28.21       59.13 (30.92)     1:31.17 (32.04)     2:04.06 (32.89)
  3 Kokomoor, Jackie S        18 Coast Guard-CT            NT    2:06.53    3  
                  27.74       58.84 (31.10)     1:32.22 (33.38)     2:06.53 (34.31)
  4 Hodgkinson, Isabelle V    18 Usmma-MR                  NT    2:47.41    2  
                  35.02     1:17.22 (42.20)     2:03.00 (45.78)     2:47.41 (44.41)
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Ross R           18 Coast Guard-CT            NT    1:45.70    9  
                  25.09       52.72 (27.63)     1:18.92 (26.20)     1:45.70 (26.78)
  2 Lambson, Nick A           19 Usmma-MR                  NT    1:47.45    4  
                  25.50       52.95 (27.45)     1:20.36 (27.41)     1:47.45 (27.09)
  3 Dion, Timothy M           20 Coast Guard-CT            NT    1:48.37    3  
                  25.24       52.49 (27.25)     1:20.46 (27.97)     1:48.37 (27.91)
  4 Weeks, Zach W             20 Coast Guard-CT            NT    1:51.18    2  
                  26.18       54.81 (28.63)     1:23.22 (28.41)     1:51.18 (27.96)
  5 Zagaja, Robert M          19 Usmma-MR                  NT    1:53.52    1  
                  26.18       54.38 (28.20)     1:23.88 (29.50)     1:53.52 (29.64)
  6 Dentry, Douglas D         19 Usmma-MR                  NT    2:08.25  
                  26.72       57.59 (30.87)     1:31.88 (34.29)     2:08.25 (36.37)
 -- Campbell, Andrew S        18 Coast Guard-CT            NT   X1:52.45  
                  26.02       54.78 (28.76)     1:24.44 (29.66)     1:52.45 (28.01)
 -- Simpson, Alexander K      19 Coast Guard-CT            NT   X1:53.75  
                  25.77       54.19 (28.42)     1:24.14 (29.95)     1:53.75 (29.61)
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove, Liz A              19 Usmma-MR                  NT    1:03.44    9  
  2 Slife, Carolyn C          21 Coast Guard-CT            NT    1:04.28    4  
  3 Ritchie, Sarah R          19 Coast Guard-CT            NT    1:07.53    3  
  4 Isaacs, Abby R            20 Coast Guard-CT            NT    1:08.55    2  
  5 Dannessa, Susanne         22 Usmma-MR                  NT    1:20.22    1  
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         22 Usmma-MR                  NT      52.64    9  
                  25.94       52.64 (26.70)                                        
  2 Morseth, Ben G            21 Coast Guard-CT            NT      55.27    4  
                  26.89       55.27 (28.38)                                        
  3 Frank, John R             18 Coast Guard-CT            NT      56.94    3  
                  28.02       56.94 (28.92)                                        
  4 Kotchman, Tyler O         21 Coast Guard-CT            NT      56.97    2  
                  27.51       56.97 (29.46)                                        
  5 Roberts, Blair A          20 Usmma-MR                  NT      57.71    1  
                  28.06       57.71 (29.65)                                        
  6 Rodgers, Alex R           21 Usmma-MR                  NT      58.43  
                  28.33       58.43 (30.10)                                        
  7 Kendall, Jordan              Usmma-MR                  NT    1:02.89  
                  29.92     1:02.89 (32.97)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyson, Emily T           21 Usmma-MR                  NT    1:10.54    9  
                  33.94     1:10.54 (36.60)                                        
  2 Green, Jolyn L            19 Usmma-MR                  NT    1:11.48    4  
                  33.58     1:11.48 (37.90)                                        
  3 Rogers, Julianne M        18 Coast Guard-CT            NT    1:12.87    3  
                  33.29     1:12.87 (39.58)                                        
  4 Gilligan, Carlie L        21 Coast Guard-CT            NT    1:13.29    2  
                  35.13     1:13.29 (38.16)                                        
  5 Gray, Kelsey E            21 Coast Guard-CT            NT    1:13.63    1  
                  35.21     1:13.63 (38.42)                                        
  6 Rose, Elizabeth           20 Usmma-MR                  NT    1:19.62  
                  37.05     1:19.62 (42.57)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Snarl C            19 Usmma-MR                  NT      59.87    9  
                  28.40       59.87 (31.47)                                        
  2 Fuhs, Carl G              20 Coast Guard-CT            NT    1:00.21    4  
                  28.47     1:00.21 (31.74)                                        
  3 Hewitt, Stone W           20 Usmma-MR                  NT    1:00.60    3  
                  28.33     1:00.60 (32.27)                                        
  4 Vanderen, Elliot D        19 Coast Guard-CT            NT    1:01.94    2  
                  29.27     1:01.94 (32.67)                                        
  5 Aguirre, Taylor A         18 Coast Guard-CT            NT    1:03.29    1  
                  30.36     1:03.29 (32.93)                                        
  6 Terselic, John D          19 Usmma-MR                  NT    1:03.51  
                  30.17     1:03.51 (33.34)                                        
  7 Thompson, Keigan A        20 Usmma-MR                  NT    1:05.81  
                  31.03     1:05.81 (34.78)                                        
  8 Hardig, Jacob E           24 Usmma-MR                  NT    1:07.04  
                  31.27     1:07.04 (35.77)                                        
  9 Vita, Al J                21 Usmma-MR                  NT    1:07.80  
                  31.72     1:07.80 (36.08)                                        
 -- Brigham, Matthew M        21 Coast Guard-CT            NT   X1:07.54  
                  31.86     1:07.54 (35.68)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline A       22 Usmma-MR                  NT    2:13.83    9  
                  29.46     1:02.55 (33.09)     1:36.78 (34.23)     2:13.83 (37.05)
  2 Toth, Kaitlyn D           19 Coast Guard-CT            NT    2:20.49    4  
                  29.77     1:03.89 (34.12)     1:40.82 (36.93)     2:20.49 (39.67)
  3 Toomey, Megan M           21 Coast Guard-CT            NT    2:24.55    3  
                  31.95     1:06.78 (34.83)     1:45.47 (38.69)     2:24.55 (39.08)
  4 McWilliams, Haley A       19 Coast Guard-CT            NT    2:28.81    2  
                  32.80     1:10.19 (37.39)     1:48.91 (38.72)     2:28.81 (39.90)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Londen J          19 Coast Guard-CT            NT    2:00.97    9  
                  26.21       56.42 (30.21)     1:27.85 (31.43)     2:00.97 (33.12)
  2 Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT    2:01.20    4  
                  26.99       57.00 (30.01)     1:27.73 (30.73)     2:01.20 (33.47)
  3 Early, Tim J              22 Coast Guard-CT            NT    2:01.22    3  
                  26.87       57.37 (30.50)     1:28.99 (31.62)     2:01.22 (32.23)
  4 Jepsen, Josh A            19 Usmma-MR                  NT    2:02.80    2  
                  26.87       57.34 (30.47)     1:29.25 (31.91)     2:02.80 (33.55)
  5 Rowan, Hunter C           22 Usmma-MR                  NT    2:05.71    1  
                  26.90       58.18 (31.28)     1:31.79 (33.61)     2:05.71 (33.92)
  6 Dion, Timothy M           20 Coast Guard-CT            NT    2:13.32  
                  29.81     1:02.09 (32.28)     1:35.82 (33.73)     2:13.32 (37.50)
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eidenire, Patti           20 Coast Guard-CT            NT      25.15    9  
  2 Kokomoor, Jackie S        18 Coast Guard-CT            NT      26.03    4  
  3 Breidenthal, Hallie M     18 Usmma-MR                  NT      26.05    3  
  4 Gever, Caitlyn            21 Coast Guard-CT            NT      26.15    2  
  5 Demet, Nina S             19 Usmma-MR                  NT      26.77    1  
  6 Deal, Helen                3 Usmma-MR                  NT      27.99  
 -- Seaman, Rachel            19 Coast Guard-CT            NT     X26.42  
 -- Fruhwirth, Ainsley K      18 Coast Guard-CT            NT     X26.46  
 -- Talens, Tricia C          18 Coast Guard-CT            NT     X26.70  
 -- Naramore, Hailey K        20 Coast Guard-CT            NT     X27.40  
 -- Furman, Elizabeth         21 Coast Guard-CT            NT     X29.61  
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brindamour, Christian J   22 Coast Guard-CT            NT      20.75    9  
  2 Butt, Austin T            20 Usmma-MR                  NT      21.81    4  
  3 Jackson, Andrew C         19 Usmma-MR                  NT      21.97    3  
  4 Ledford, Brandon S        17 Coast Guard-CT            NT      22.40    2  
  5 Kelsik, William R         20 Usmma-MR                  NT      22.63    1  
  6 Buys, Ryan J              21 Coast Guard-CT            NT      22.74  
 
Event 17  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cantrell, Sara            21 Coast Guard-CT            NP     249.00    9  
  2 Jackson, Elizabeth        22 Usmma-MR                  NP     247.73    4  
  3 Fentress, Blythe B        19 Usmma-MR                  NP     223.58    3  
  4 McNiece, Alanna P         18 Usmma-MR                  NP     172.73    2  
 -- Buderus, Briana N         18 Usmma-MR                  NP    X183.83  
 
Event 18  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, William           21 Usmma-MR                  NP     306.53    9  
  2 Anderson, Andy            20 Coast Guard-CT            NP     300.08    4  
  3 Mavity, Ryan C            19 Usmma-MR                  NP     274.73    3  
  4 Higgins, Sean P           21 Usmma-MR                  NP     218.85    2  
 -- Fisher, Adam J            19 Usmma-MR                  NP    X171.23  
 -- Berdel, Douglas           18 Usmma-MR                  NP    X113.70  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sao, Darlene              21 Coast Guard-CT            NT      54.37    9  
                  26.22       54.37 (28.15)                                        
  2 Breidenthal, Hallie M     18 Usmma-MR                  NT      56.49    4  
                  27.06       56.49 (29.43)                                        
  3 Talens, Vicky C           18 Coast Guard-CT            NT      56.78    3  
                  27.10       56.78 (29.68)                                        
  4 Campbell, Carly A         22 Coast Guard-CT            NT      57.96    2  
                  27.92       57.96 (30.04)                                        
  5 Demet, Nina S             19 Usmma-MR                  NT      58.84    1  
                  28.14       58.84 (30.70)                                        
  6 Seaman, Rachel            19 Coast Guard-CT            NT      58.92  
                  28.43       58.92 (30.49)                                        
  7 Naramore, Hailey K        20 Coast Guard-CT            NT    1:00.42  
                  29.05     1:00.42 (31.37)                                        
  8 Deal, Helen                3 Usmma-MR                  NT    1:02.81  
                  30.13     1:02.81 (32.68)                                        
  9 Fruhwirth, Ainsley K      18 Coast Guard-CT            NT    1:13.45  
                  33.92     1:13.45 (39.53)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brindamour, Christian J   22 Coast Guard-CT            NT      46.25    9  
                  22.24       46.25 (24.01)                                        
  2 Butt, Austin T            20 Usmma-MR                  NT      47.85    4  
                  23.01       47.85 (24.84)                                        
  3 Jackson, Andrew C         19 Usmma-MR                  NT      48.39    3  
                  23.15       48.39 (25.24)                                        
  4 Garrett, Ross R           18 Coast Guard-CT            NT      49.11    2  
                  23.50       49.11 (25.61)                                        
  5 Dion, Timothy M           20 Coast Guard-CT            NT      49.73    1  
                  24.08       49.73 (25.65)                                        
  6 Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT      50.36  
                  24.44       50.36 (25.92)                                        
  7 Aguiar, Llorenc S         21 Usmma-MR                  NT      54.21  
                  25.83       54.21 (28.38)                                        
  8 Dentry, Douglas D         19 Usmma-MR                  NT      55.29  
                  25.76       55.29 (29.53)                                        
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove, Liz A              19 Usmma-MR                  NT    2:12.17    9  
                  31.25     1:04.69 (33.44)     1:38.26 (33.57)     2:12.17 (33.91)
  2 White, Jacqueline A       22 Usmma-MR                  NT    2:18.00    4  
                  32.87     1:06.80 (33.93)     1:42.27 (35.47)     2:18.00 (35.73)
  3 Slife, Carolyn C          21 Coast Guard-CT            NT    2:19.33    3  
                  32.85     1:07.60 (34.75)     1:43.34 (35.74)     2:19.33 (35.99)
  4 Talens, Tricia C          18 Coast Guard-CT            NT    2:26.46    2  
                  33.14     1:09.44 (36.30)     1:48.02 (38.58)     2:26.46 (38.44)
  5 Wagner, Sydney E          21 Coast Guard-CT            NT    2:32.10    1  
                  35.64     1:13.89 (38.25)     1:52.99 (39.10)     2:32.10 (39.11)
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         22 Usmma-MR                  NT    1:58.03    9  
                  28.10       57.21 (29.11)     1:27.51 (30.30)     1:58.03 (30.52)
  2 Morseth, Ben G            21 Coast Guard-CT            NT    2:00.02    4  
                  28.14       57.99 (29.85)     1:28.99 (31.00)     2:00.02 (31.03)
  3 Weeks, Zach W             20 Coast Guard-CT            NT    2:03.25    3  
                  29.50     1:01.01 (31.51)     1:32.20 (31.19)     2:03.25 (31.05)
  4 Roberts, Blair A          20 Usmma-MR                  NT    2:05.11    2  
                  29.02     1:00.34 (31.32)     1:32.58 (32.24)     2:05.11 (32.53)
  5 Rowan, Hunter C           22 Usmma-MR                  NT    2:05.52    1  
                  29.11     1:00.65 (31.54)     1:33.16 (32.51)     2:05.52 (32.36)
  6 Campbell, Andrew S        18 Coast Guard-CT            NT    2:06.62  
                  28.53       59.84 (31.31)     1:32.94 (33.10)     2:06.62 (33.68)
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyson, Emily T           21 Usmma-MR                  NT    2:30.20    9  
                  34.54     1:12.51 (37.97)     1:51.41 (38.90)     2:30.20 (38.79)
  2 Gilligan, Carlie L        21 Coast Guard-CT            NT    2:34.89    4  
                  36.11     1:14.78 (38.67)     1:55.23 (40.45)     2:34.89 (39.66)
  3 Green, Jolyn L            19 Usmma-MR                  NT    2:35.13    3  
                  34.98     1:13.36 (38.38)     1:54.33 (40.97)     2:35.13 (40.80)
  4 Rogers, Julianne M        18 Coast Guard-CT            NT    2:39.67    2  
                  35.67     1:15.69 (40.02)     1:56.61 (40.92)     2:39.67 (43.06)
  5 Neubig, Kathleen M        19 Coast Guard-CT            NT    2:47.93    1  
                  38.34     1:21.28 (42.94)     2:04.52 (43.24)     2:47.93 (43.41)
  6 Dannessa, Susanne         22 Usmma-MR                  NT    3:02.96  
                  41.70     1:28.24 (46.54)     2:15.91 (47.67)     3:02.96 (47.05)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Snarl C            19 Usmma-MR                  NT    2:12.10    9  
                  29.97     1:03.68 (33.71)     1:37.85 (34.17)     2:12.10 (34.25)
  2 Vanderen, Elliot D        19 Coast Guard-CT            NT    2:16.34    4  
                  31.21     1:05.24 (34.03)     1:40.35 (35.11)     2:16.34 (35.99)
  3 Terselic, John D          19 Usmma-MR                  NT    2:16.62    3  
                  31.60     1:05.73 (34.13)     1:39.76 (34.03)     2:16.62 (36.86)
  4 Zagaja, Robert M          19 Usmma-MR                  NT    2:18.06    2  
                  30.50     1:05.48 (34.98)     1:41.76 (36.28)     2:18.06 (36.30)
  5 Aguirre, Taylor A         18 Coast Guard-CT            NT    2:18.07    1  
                  30.85     1:04.88 (34.03)     1:40.74 (35.86)     2:18.07 (37.33)
  6 Frank, John R             18 Coast Guard-CT            NT    2:18.63  
                  31.36     1:06.09 (34.73)     1:42.00 (35.91)     2:18.63 (36.63)
  7 Thompson, Keigan A        20 Usmma-MR                  NT    2:24.68  
                  32.28     1:08.39 (36.11)     1:45.77 (37.38)     2:24.68 (38.91)
  8 Brigham, Matthew M        21 Coast Guard-CT            NT    2:28.86  
                  33.01     1:10.55 (37.54)     1:49.68 (39.13)     2:28.86 (39.18)
  9 Hardig, Jacob E           24 Usmma-MR                  NT    2:29.07  
                  33.53     1:10.60 (37.07)     1:49.52 (38.92)     2:29.07 (39.55)
 10 Vita, Al J                21 Usmma-MR                  NT    2:34.15  
                  34.38     1:13.94 (39.56)     1:54.36 (40.42)     2:34.15 (39.79)
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heist, Maddie R           18 Coast Guard-CT            NT    5:39.54    9  
                  30.80     1:04.25 (33.45)     1:38.79 (34.54)     2:13.23 (34.44)
        2:47.83 (34.60)     3:22.56 (34.73)     3:56.87 (34.31)     4:31.57 (34.70)
        5:05.91 (34.34)     5:39.54 (33.63)                                        
  2 McWilliams, Haley A       19 Coast Guard-CT            NT    5:44.07    4  
                  31.48     1:05.69 (34.21)     1:39.90 (34.21)     2:14.50 (34.60)
        2:49.35 (34.85)     3:24.27 (34.92)     3:58.82 (34.55)     4:34.07 (35.25)
        5:09.31 (35.24)     5:44.07 (34.76)                                        
  3 Don, Catherine E          20 Usmma-MR                  NT    5:47.32    3  
                  31.49     1:06.22 (34.73)     1:41.51 (35.29)     2:16.74 (35.23)
        2:52.43 (35.69)     3:27.59 (35.16)     4:03.32 (35.73)     4:39.07 (35.75)
        5:13.87 (34.80)     5:47.32 (33.45)                                        
  4 Laboy, Lexi L             18 Coast Guard-CT            NT    6:07.13    2  
                  31.43     1:05.53 (34.10)     1:41.38 (35.85)     2:18.16 (36.78)
        2:56.31 (38.15)     3:34.85 (38.54)     4:13.35 (38.50)     4:51.97 (38.62)
        5:31.16 (39.19)     6:07.13 (35.97)                                        
  5 Slezak, Becca L           19 Usmma-MR                  NT    6:21.38    1  
                  32.61     1:10.29 (37.68)     1:49.81 (39.52)     2:29.50 (39.69)
        3:08.69 (39.19)     3:47.80 (39.11)     4:26.96 (39.16)     5:05.99 (39.03)
        5:44.91 (38.92)     6:21.38 (36.47)                                        
  6 Rose, Elizabeth           20 Usmma-MR                  NT    6:23.30  
                  31.91     1:07.88 (35.97)     1:46.45 (38.57)     2:25.67 (39.22)
        3:04.23 (38.56)     3:43.75 (39.52)     4:23.89 (40.14)     5:04.06 (40.17)
        5:44.38 (40.32)     6:23.30 (38.92)                                        
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Ross R           18 Coast Guard-CT            NT    4:51.20    9  
                  25.94       54.88 (28.94)     1:24.08 (29.20)     1:53.70 (29.62)
        2:23.44 (29.74)     2:53.80 (30.36)     3:23.73 (29.93)     3:53.75 (30.02)
        4:22.71 (28.96)     4:51.20 (28.49)                                        
  2 Lambson, Nick A           19 Usmma-MR                  NT    4:54.04    4  
                  25.91       54.80 (28.89)     1:24.30 (29.50)     1:54.01 (29.71)
        2:24.35 (30.34)     2:54.57 (30.22)     3:25.18 (30.61)     3:55.13 (29.95)
        4:24.98 (29.85)     4:54.04 (29.06)                                        
  3 Franco, Mike E            20 Coast Guard-CT            NT    4:55.36    3  
                  26.80       56.26 (29.46)     1:26.21 (29.95)     1:56.45 (30.24)
        2:26.95 (30.50)     2:57.77 (30.82)     3:28.01 (30.24)     3:57.23 (29.22)
        4:26.80 (29.57)     4:55.36 (28.56)                                        
  4 Peterson, Adam R          18 Coast Guard-CT            NT    4:58.60    2  
                  26.93       56.12 (29.19)     1:25.52 (29.40)     1:55.51 (29.99)
        2:26.09 (30.58)     2:56.63 (30.54)     3:27.27 (30.64)     3:58.03 (30.76)
        4:28.46 (30.43)     4:58.60 (30.14)                                        
  5 Sweetman, Kevin J         20 Usmma-MR                  NT    5:09.25    1  
                  28.00       58.57 (30.57)     1:27.79 (29.22)     1:58.25 (30.46)
        2:29.44 (31.19)     3:00.97 (31.53)     3:33.20 (32.23)     4:05.56 (32.36)
        4:37.69 (32.13)     5:09.25 (31.56)                                        
  6 Kuikhoven, Case A         20 Usmma-MR                  NT    5:19.56  
                  27.17       57.15 (29.98)     1:28.92 (31.77)     2:01.45 (32.53)
        2:33.90 (32.45)     3:06.78 (32.88)     3:39.89 (33.11)     4:13.47 (33.58)
        4:46.87 (33.40)     5:19.56 (32.69)                                        
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline A       22 Usmma-MR                  NT    1:00.89    9  
                  29.21     1:00.89 (31.68)                                        
  2 Breidenthal, Hallie M     18 Usmma-MR                  NT    1:01.76    4  
                  28.99     1:01.76 (32.77)                                        
  3 Toth, Kaitlyn D           19 Coast Guard-CT            NT    1:03.20    3  
                  29.53     1:03.20 (33.67)                                        
  4 Toomey, Megan M           21 Coast Guard-CT            NT    1:03.76    2  
                  29.72     1:03.76 (34.04)                                        
  5 Talens, Vicky C           18 Coast Guard-CT            NT    1:05.89    1  
                  31.13     1:05.89 (34.76)                                        
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Ryan J              21 Coast Guard-CT            NT      53.16    9  
                  24.76       53.16 (28.40)                                        
  2 Kelsik, William R         20 Usmma-MR                  NT      53.49    4  
                  24.97       53.49 (28.52)                                        
  3 Thomas, Londen J          19 Coast Guard-CT            NT      54.35    3  
                  25.09       54.35 (29.26)                                        
  4 Jepsen, Josh A            19 Usmma-MR                  NT      54.58    2  
                  25.22       54.58 (29.36)                                        
  5 Jackson, Andrew C         19 Usmma-MR                  NT      54.86    1  
                  24.97       54.86 (29.89)                                        
  6 Kotchman, Tyler O         21 Coast Guard-CT            NT      54.98  
                  25.40       54.98 (29.58)                                        
 -- Gabbard, Ben B            21 Usmma-MR                  NT     X56.16  
                  25.41       56.16 (30.75)                                        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sao, Darlene              21 Coast Guard-CT            NT    2:13.34    9  
                  29.39     1:03.05 (33.66)     1:42.93 (39.88)     2:13.34 (30.41)
  2 Grove, Liz A              19 Usmma-MR                  NT    2:20.60    4  
                  31.73     1:06.54 (34.81)     1:47.74 (41.20)     2:20.60 (32.86)
  3 Talens, Tricia C          18 Coast Guard-CT            NT    2:23.40    3  
                  31.81     1:08.03 (36.22)     1:49.71 (41.68)     2:23.40 (33.69)
  4 Green, Jolyn L            19 Usmma-MR                  NT    2:23.72    2  
                  32.64     1:10.28 (37.64)     1:50.16 (39.88)     2:23.72 (33.56)
  5 Slife, Carolyn C          21 Coast Guard-CT            NT    2:24.79    1  
                  30.77     1:07.34 (36.57)     1:52.00 (44.66)     2:24.79 (32.79)
  6 Boyson, Emily T           21 Usmma-MR                  NT    2:29.51  
                  32.72     1:15.55 (42.83)     1:54.93 (39.38)     2:29.51 (34.58)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         22 Usmma-MR                  NT    1:56.11    9  
                  24.47       53.85 (29.38)     1:29.22 (35.37)     1:56.11 (26.89)
  2 Morseth, Ben G            21 Coast Guard-CT            NT    2:01.03    4  
                  26.75       56.74 (29.99)     1:31.45 (34.71)     2:01.03 (29.58)
  3 Weeks, Zach W             20 Coast Guard-CT            NT    2:01.08    3  
                  26.63       57.56 (30.93)     1:33.39 (35.83)     2:01.08 (27.69)
  4 Vanderen, Elliot D        19 Coast Guard-CT            NT    2:02.26    2  
                  25.58       58.88 (33.30)     1:33.69 (34.81)     2:02.26 (28.57)
  5 Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT    2:02.49    1  
                  26.44       58.29 (31.85)     1:34.25 (35.96)     2:02.49 (28.24)
  6 Jepsen, Josh A            19 Usmma-MR                  NT    2:06.02  
                  26.22       59.60 (33.38)     1:36.33 (36.73)     2:06.02 (29.69)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    3:47.28   11  
     1) Kokomoor, Jackie S 18           2) Eidenire, Patti 20             
     3) Gever, Caitlyn 21               4) Talens, Vicky C 18             
                  26.68       56.42 (56.42)     1:22.99 (26.57)     1:52.98 (56.56)
        2:19.68 (26.70)     2:50.40 (57.42)     3:17.33 (26.93)     3:47.28 (56.88)
  2 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    3:55.01    4  
     1) Seaman, Rachel 19               2) Naramore, Hailey K 20          
     3) Campbell, Carly A 22            4) Gray, Kelsey E 21              
                  28.12       58.89 (58.89)     1:27.71 (28.82)   1:59.60 (1:00.71)
        2:26.57 (26.97)     2:56.99 (57.39)     3:24.20 (27.21)     3:55.01 (58.02)
  3 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    4:08.25    2  
                  29.45   1:01.79 (1:01.79)     1:30.12 (28.33)   2:02.24 (1:00.45)
        2:32.64 (30.40)   3:06.14 (1:03.90)     3:36.05 (29.91)   4:08.25 (1:02.11)
  4 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    4:41.92  
     1) Furman, Elizabeth 21            2) Ritchie, Sarah R 19            
     3) Wagner, Sydney E 21             4) Isaacs, Abby R 20              
                  32.44   1:05.07 (1:05.07)     1:34.02 (28.95)   2:36.27 (1:31.20)
        3:09.05 (32.78)   3:40.07 (1:03.80)     4:16.40 (36.33)   4:41.92 (1:01.85)
  5 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    4:42.59  
                  31.16   1:05.96 (1:05.96)     1:40.28 (34.32)   2:20.22 (1:14.26)
        2:51.90 (31.68)   3:28.26 (1:08.04)     4:02.98 (34.72)   4:42.59 (1:14.33)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    3:12.92   11  
     1) Garrett, Ross R 18              2) Dion, Timothy M 20             
     3) Ledford, Brandon S 17           4) Brindamour, Christian J 22     
                  23.79       49.33 (49.33)     1:12.36 (23.03)     1:38.07 (48.74)
        2:00.97 (22.90)     2:27.31 (49.24)     2:48.82 (21.51)     3:12.92 (45.61)
  2 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    3:13.56    4  
     1) Butt, Austin T 20               2) Lambson, Nick A 19             
     3) Jackson, Andrew C 19            4) Kelsik, William R 20           
                  23.45       47.87 (47.87)     1:11.04 (23.17)     1:36.07 (48.20)
        1:58.88 (22.81)     2:24.36 (48.29)     2:47.29 (22.93)     3:13.56 (49.20)
  3 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    3:22.66    2  
     1) Thomas, Londen J 19             2) Buys, Ryan J 21                
     3) Overheim, Aaron M 19            4) Franco, Mike E 20              
                  24.69       51.32 (51.32)     1:14.94 (23.62)     1:41.86 (50.54)
        2:05.92 (24.06)     2:32.94 (51.08)     2:56.82 (23.88)     3:22.66 (49.72)
  4 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    3:23.82  
     1) Simpson, Alexander K 19         2) Kotchman, Tyler O 21           
     3) Campbell, Andrew S 18           4) Peterson, Adam R 18            
                  24.89       51.40 (51.40)     1:15.40 (24.00)     1:42.77 (51.37)
        2:07.14 (24.37)     2:34.17 (51.40)     2:57.84 (23.67)     3:23.82 (49.65)
  5 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    3:27.69  
     1) Hewitt, Stone W 20              2) Sweetman, Kevin J 20           
     3) Rodgers, Alex R 21              4) Rowan, Hunter C 22             
                  25.09       52.42 (52.42)     1:17.00 (24.58)     1:45.30 (52.88)
        2:09.66 (24.36)     2:37.28 (51.98)     3:00.88 (23.60)     3:27.69 (50.41)
  6 United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT    3:40.19  
     1) Vita, Al J 21                   2) Hardig, Jacob E 24             
     3) Kuikhoven, Case A 20            4) Terselic, John D 19            
                  25.79       53.84 (53.84)     1:21.12 (27.28)     1:51.79 (57.95)
        2:17.18 (25.39)     2:45.56 (53.77)     3:11.32 (25.76)     3:40.19 (54.63)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. U.S. Coast Guard Academy            172   2. United States Merchant Marine       124
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. United States Merchant Marine       154   2. U.S. Coast Guard Academy            145