Text-Only Website
 
Recap | Box Score

Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/12/2011 08:35 PM
                         USMMA vs Queens - 12/12/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    2:00.32   11  
     1) White, Jacqueline A 18          2) Boyson, Emily T 17             
     3) Moore, Casey L 19               4) Olsen, Emily K 18              
                  31.15     1:04.49 (33.34)     1:33.89 (29.40)     2:00.32 (26.43)
  2 Queens College-MR  'A'                                 NT    2:00.45    4  
     1) Kadrich, Emina 17               2) Meehan, Briana K 20            
     3) Palma Ribeiro, Sissi 20         4) Parra, Angela P 21             
                  30.23     1:04.70 (34.47)     1:33.50 (28.80)     2:00.45 (26.95)
  3 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    2:21.69    2  
     1) Deal, Helen 18                  2) Callahan, Lauren S 21          
     3) Roth, Casey C 19                4) Ingalls, Noel                  
                  36.27     1:18.48 (42.21)     1:51.72 (33.24)     2:21.69 (29.97)
  4 Queens College-MR  'B'                                 NT    2:22.00  
     1) Guerra, Ivy 21                  2) Pico, Zujenis 26               
     3) Harrison, Laura 20              4) Evangelou, Elizabeth 20        
                  36.73     1:17.81 (41.08)     1:51.21 (33.40)     2:22.00 (30.79)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    1:40.23   11  
     1) Lindgren, Kevin J 19            2) Fields, John J 21              
     3) Vita, Frank C 20                4) Minor, Sean T 20               
                  25.98       53.84 (27.86)     1:18.14 (24.30)     1:40.23 (22.09)
  2 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    1:48.03    4  
     1) Rowan, Hunter C 19              2) Scott, Chris 19                
     3) McCormick, Joshua D 18          4) Frey, Nathaniel Q 18           
                  28.56       58.01 (29.45)     1:23.06 (25.05)     1:48.03 (24.97)
  3 US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT   x1:50.71  
     1) Albrant, Cameron P 19           2) Smith, Patrick D 19            
     3) Gabbard, Ben 18                 4) Hardig, Jacob E 20             
                  29.70       59.18 (29.48)     1:24.18 (25.00)     1:50.71 (26.53)
  4 Queens College-MR  'A'                                 NT    2:20.81    2  
     1) Larsen, Erik 21                 2) Perna, Joseph 21               
     3) Samandarov, Michael 21          4) Gottfried, Maxwell 22          
                  33.75     1:08.07 (34.32)     1:47.94 (39.87)     2:20.81 (32.87)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Elizabeth M        18 Merchant Marines-MR       NT   11:34.06    9  
                  30.35     1:03.18 (32.83)     1:37.13 (33.95)     2:11.63 (34.50)
        2:46.36 (34.73)     3:21.25 (34.89)     3:56.38 (35.13)     4:31.78 (35.40)
        5:06.87 (35.09)     5:42.60 (35.73)     6:18.20 (35.60)     6:53.66 (35.46)
        7:29.03 (35.37)     8:04.77 (35.74)     8:39.97 (35.20)     9:15.21 (35.24)
        9:50.68 (35.47)    10:25.98 (35.30)    11:01.35 (35.37)    11:34.06 (32.71)
  2 Seebode, Lauren T         19 Merchant Marines-MR       NT   12:08.92    4  
                  31.00     1:05.22 (34.22)     1:40.43 (35.21)     2:16.32 (35.89)
        2:52.49 (36.17)     3:28.99 (36.50)     4:05.76 (36.77)     4:42.47 (36.71)
        5:19.56 (37.09)     5:56.65 (37.09)     6:33.98 (37.33)     7:11.55 (37.57)
        7:49.10 (37.55)     8:26.47 (37.37)     9:03.71 (37.24)     9:41.41 (37.70)
       10:18.93 (37.52)    10:56.60 (37.67)    11:33.05 (36.45)    12:08.92 (35.87)
  3 Parra, Angela P           21 Queens-MR                 NT   12:28.11    3  
                  31.60     1:06.03 (34.43)     1:41.22 (35.19)     2:17.34 (36.12)
        2:54.06 (36.72)     3:31.54 (37.48)     4:09.92 (38.38)     4:48.49 (38.57)
        5:26.82 (38.33)     6:05.16 (38.34)     6:44.00 (38.84)     7:22.01 (38.01)
        8:00.76 (38.75)     8:38.89 (38.13)     9:17.41 (38.52)     9:56.15 (38.74)
       10:34.59 (38.44)    11:13.08 (38.49)    11:51.32 (38.24)    12:28.11 (36.79)
  4 Orsino, Nicole L          19 Queens-MR                 NT   13:09.44    2  
                  34.65     1:13.47 (38.82)     1:53.08 (39.61)     2:32.48 (39.40)
        3:10.95 (38.47)     3:49.84 (38.89)     4:29.48 (39.64)     5:09.53 (40.05)
        5:49.70 (40.17)     6:30.15 (40.45)     7:10.21 (40.06)     7:50.44 (40.23)
        8:31.05 (40.61)     9:11.71 (40.66)     9:51.73 (40.02)    10:31.80 (40.07)
       11:12.70 (40.90)    11:52.94 (40.24)    12:32.78 (39.84)    13:09.44 (36.66)
  5 Callahan, Lauren S        21 Merchant Marines-MR       NT   13:38.28    1  
                  34.43     1:12.85 (38.42)     1:52.95 (40.10)     2:33.49 (40.54)
        3:14.54 (41.05)     3:55.40 (40.86)     4:36.76 (41.36)     5:18.01 (41.25)
        5:59.61 (41.60)     6:41.48 (41.87)     7:23.12 (41.64)     8:05.28 (42.16)
        8:46.51 (41.23)     9:28.73 (42.22)    10:11.04 (42.31)    10:53.99 (42.95)
       11:35.12 (41.13)    12:15.90 (40.78)    12:58.03 (42.13)    13:38.28 (40.25)
  6 Schlesinger, Kait         18 Queens-MR                 NT   14:08.44  
                  34.11     1:14.33 (40.22)     1:56.34 (42.01)     2:38.62 (42.28)
        3:21.86 (43.24)     4:04.65 (42.79)     4:47.68 (43.03)     5:31.06 (43.38)
        6:14.61 (43.55)     6:57.60 (42.99)     7:41.41 (43.81)     8:24.82 (43.41)
        9:08.01 (43.19)     9:51.70 (43.69)    10:35.55 (43.85)    11:17.92 (42.37)
       12:01.21 (43.29)    12:44.81 (43.60)    13:28.53 (43.72)    14:08.44 (39.91)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Erik           18 Merchant Marines-MR       NT   10:51.01    9  
                  27.71       58.62 (30.91)     1:30.90 (32.28)     2:03.68 (32.78)
        2:36.59 (32.91)     3:10.18 (33.59)     3:43.94 (33.76)     4:17.19 (33.25)
        4:49.94 (32.75)     5:23.34 (33.40)     5:56.69 (33.35)     6:30.62 (33.93)
        7:03.80 (33.18)     7:36.91 (33.11)     8:09.78 (32.87)     8:43.07 (33.29)
        9:14.91 (31.84)     9:47.68 (32.77)    10:19.37 (31.69)    10:51.01 (31.64)
  2 McCormick, Joshua D       18 Merchant Marines-MR       NT   10:56.87    4  
                  27.91     1:00.00 (32.09)     1:32.53 (32.53)     2:06.09 (33.56)
        2:39.33 (33.24)     3:12.84 (33.51)     3:46.05 (33.21)     4:19.09 (33.04)
        4:52.04 (32.95)     5:25.73 (33.69)     5:59.14 (33.41)     6:32.35 (33.21)
        7:06.02 (33.67)     7:39.19 (33.17)     8:12.31 (33.12)     8:44.45 (32.14)
        9:17.07 (32.62)     9:50.03 (32.96)    10:23.92 (33.89)    10:56.87 (32.95)
  3 Stewart, Thomas P         18 Merchant Marines-MR       NT   10:59.75    3  
                  28.57     1:00.82 (32.25)     1:34.25 (33.43)     2:07.73 (33.48)
        2:41.01 (33.28)     3:14.28 (33.27)     3:47.15 (32.87)     4:20.59 (33.44)
        4:54.14 (33.55)     5:27.28 (33.14)     6:00.52 (33.24)     6:34.12 (33.60)
        7:07.47 (33.35)     7:40.89 (33.42)     8:14.52 (33.63)     8:47.90 (33.38)
        9:21.36 (33.46)     9:55.00 (33.64)    10:28.09 (33.09)    10:59.75 (31.66)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biehn, Alexandra N        18 Merchant Marines-MR       NT    2:09.84    9  
                  29.57     1:02.43 (32.86)     1:36.28 (33.85)     2:09.84 (33.56)
  2 Radzwill, Elizabeth K     17 Merchant Marines-MR       NT    2:12.52    4  
                  30.92     1:04.64 (33.72)     1:39.28 (34.64)     2:12.52 (33.24)
  3 Purcell, Kelsey G         21 Queens-MR                 NT    2:17.29    3  
                  31.46     1:05.50 (34.04)     1:40.72 (35.22)     2:17.29 (36.57)
  4 Roth, Casey C             19 Merchant Marines-MR       NT    2:19.41    2  
                  32.15     1:07.37 (35.22)     1:43.30 (35.93)     2:19.41 (36.11)
  5 Subick, Vandita           18 Queens-MR                 NT    2:43.44    1  
                  35.88     1:16.56 (40.68)   2:45.65 (1:29.09)         2:43.44 ( )
  6 Pico, Zujenis             26 Queens-MR                 NT    2:45.22  
                  37.49     1:19.75 (42.26)     2:03.62 (43.87)     2:45.22 (41.60)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vita, Frank C             20 Merchant Marines-MR       NT    1:46.83    9  
                  24.98       52.25 (27.27)     1:19.67 (27.42)     1:46.83 (27.16)
  2 Terselic, Andrew R        18 Merchant Marines-MR       NT    1:55.20    4  
                  26.57       55.50 (28.93)     1:25.59 (30.09)     1:55.20 (29.61)
  3 Vita, Aloysius J          18 Merchant Marines-MR       NT    2:10.24    3  
                  29.30     1:02.25 (32.95)     1:36.45 (34.20)     2:10.24 (33.79)
  4 Perna, Joseph             21 Queens-MR                 NT    2:28.60    2  
                  32.46     1:08.97 (36.51)     1:49.32 (40.35)     2:28.60 (39.28)
  5 Larsen, Erik              21 Queens-MR                 NT    2:51.24    1  
                  35.50   2:51.24 (2:15.74)                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Casey L            19 Merchant Marines-MR       NT      26.88    9  
  2 Olsen, Emily K            18 Merchant Marines-MR       NT      27.17    4  
  3 Kadrich, Emina            17 Queens-MR                 NT      27.56    3  
  4 Garcia Pena, Alison       20 Merchant Marines-MR       NT      27.73    2  
  5 Evangelou, Elizabeth      20 Queens-MR                 NT      31.55    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skukauskas, Algis         20 Queens-MR                 NT      22.40    9  
  2 Krell, Blake T            20 Merchant Marines-MR       NT      22.94    4  
  3 Smith, Patrick D          19 Merchant Marines-MR       NT      25.18    3  
  4 Sindorf, Josh             19 Merchant Marines-MR       NT      25.80    2  
  5 Samandarov, Michael       21 Queens-MR                 NT      30.61    1  
  6 Gottfried, Maxwell        22 Queens-MR                 NT      32.89  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palma Ribeiro, Sissi      20 Queens-MR                 NT    2:24.43    9  
                  30.65     1:08.69 (38.04)     1:49.99 (41.30)     2:24.43 (34.44)
  2 Boyson, Emily T           17 Merchant Marines-MR       NT    2:25.63    4  
                  32.24     1:13.15 (40.91)     1:53.19 (40.04)     2:25.63 (32.44)
  3 Purcell, Kelsey G         21 Queens-MR                 NT    2:44.04    3  
                  33.37     1:16.99 (43.62)     2:04.47 (47.48)     2:44.04 (39.57)
  4 Deal, Helen               18 Merchant Marines-MR       NT    2:53.86    2  
                  36.66     1:18.26 (41.60)     2:15.83 (57.57)     2:53.86 (38.03)
  5 Guerra, Ivy               21 Queens-MR                 NT    3:00.41    1  
                  37.71     1:23.54 (45.83)     2:16.38 (52.84)     3:00.41 (44.03)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chris              19 Merchant Marines-MR       NT    2:07.18    9  
                  27.53     1:01.42 (33.89)     1:37.88 (36.46)     2:07.18 (29.30)
  2 Culicerto, Luke           21 Queens-MR                 NT    2:09.09    4  
                  26.95     1:00.20 (33.25)     1:37.85 (37.65)     2:09.09 (31.24)
  3 Sweetman, Kristopher      20 Queens-MR                 NT    2:13.72    3  
                  26.70       59.82 (33.12)     1:41.69 (41.87)     2:13.72 (32.03)
  4 Gober, Paul               19 Merchant Marines-MR       NT    2:21.31    2  
                  29.34     1:07.02 (37.68)     1:47.29 (40.27)     2:21.31 (34.02)
  5 Hardig, Jacob E           20 Merchant Marines-MR       NT    2:24.02    1  
                  29.77     1:11.20 (41.43)     1:48.61 (37.41)     2:24.02 (35.41)
  6 Lopez, John               18 Queens-MR                 NT    2:34.28  
                  28.58     1:06.18 (37.60)     1:56.31 (50.13)     2:34.28 (37.97)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Elizabeth        19 Merchant Marines-MR       NP     182.16    9  
  2 Schmidt, Kathryn          19 Merchant Marines-MR       NP     150.53    4  
  3 Harvey, Lynae             19 Merchant Marines-MR       NP     148.05    3  
  4 Robinson, Sonya           19 Queens-MR                 NP     130.95    2  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           18 Merchant Marines-MR       NP     186.75    9  
  2 Wasner, Kobi              20 Queens-MR                 NP     145.80    4  
  3 Spiro, Raphael            21 Queens-MR                 NP      99.30    3  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palma Ribeiro, Sissi      20 Queens-MR                 NT    1:02.45    9  
                  29.68     1:02.45 (32.77)                                        
  2 White, Jacqueline A       18 Merchant Marines-MR       NT    1:03.25    4  
                  30.05     1:03.25 (33.20)                                        
  3 Olsen, Emily K            18 Merchant Marines-MR       NT    1:11.02    3  
                  32.81     1:11.02 (38.21)                                        
  4 Seebode, Lauren T         19 Merchant Marines-MR       NT    1:14.90    2  
                  34.49     1:14.90 (40.41)                                        
  5 Harrison, Laura           20 Queens-MR                 NT    1:23.05    1  
                  37.76     1:23.05 (45.29)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fields, John J            21 Merchant Marines-MR       NT      55.01    9  
                  25.71       55.01 (29.30)                                        
  2 Sweetman, Brandon         19 Queens-MR                 NT      57.50    4  
                  26.28       57.50 (31.22)                                        
  3 Lopez, John               18 Queens-MR                 NT    1:11.33    3  
                  30.60     1:11.33 (40.73)                                        
 -- Gabbard, Ben              18 Merchant Marines-MR       NT     X55.94  
                  26.07       55.94 (29.87)                                        
 -- Krell, Blake T            20 Merchant Marines-MR       NT     X59.12  
                  27.80       59.12 (31.32)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Casey L            19 Merchant Marines-MR       NT      58.65    9  
                  27.83       58.65 (30.82)                                        
  2 Radzwill, Elizabeth K     17 Merchant Marines-MR       NT    1:00.74    4  
                  29.60     1:00.74 (31.14)                                        
  3 Meehan, Briana K          20 Queens-MR                 NT    1:02.83    3  
                  29.98     1:02.83 (32.85)                                        
  4 Deal, Helen               18 Merchant Marines-MR       NT    1:05.19    2  
                  31.12     1:05.19 (34.07)                                        
  5 Subick, Vandita           18 Queens-MR                 NT    1:08.15    1  
                  31.90     1:08.15 (36.25)                                        
  6 Schlesinger, Kait         18 Queens-MR                 NT    1:11.38  
                  33.19     1:11.38 (38.19)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         19 Merchant Marines-MR       NT      48.16    9  
                  23.26       48.16 (24.90)                                        
  2 Skukauskas, Algis         20 Queens-MR                 NT      51.04    4  
                  23.53       51.04 (27.51)                                        
  3 Samandarov, Michael       21 Queens-MR                 NT    1:10.75    3  
                  32.77     1:10.75 (37.98)                                        
  4 Gottfried, Maxwell        22 Queens-MR                 NT    1:29.99    2  
                  39.84     1:29.99 (50.15)                                        
 -- Minor, Sean T             20 Merchant Marines-MR       NT     X49.91  
                  23.70       49.91 (26.21)                                        
 -- Frey, Nathaniel Q         18 Merchant Marines-MR       NT     X54.54  
                  26.07       54.54 (28.47)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadrich, Emina            17 Queens-MR                 NT    1:06.48    9  
                  32.96     1:06.48 (33.52)                                        
  2 Moore, Elizabeth M        18 Merchant Marines-MR       NT    1:07.24    4  
                  32.79     1:07.24 (34.45)                                        
  3 Garcia Pena, Alison       20 Merchant Marines-MR       NT    1:10.48    3  
                  34.19     1:10.48 (36.29)                                        
  4 Orsino, Nicole L          19 Queens-MR                 NT    1:17.63    2  
                  38.56     1:17.63 (39.07)                                        
  5 Guerra, Ivy               21 Queens-MR                 NT    1:18.97    1  
                  38.30     1:18.97 (40.67)                                        
 -- Ingalls, Noel                Merchant Marines-MR       NT         DQ  
                  44.15          DQ (46.66)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowan, Hunter C           19 Merchant Marines-MR       NT      57.53    9  
                  28.05       57.53 (29.48)                                        
  2 Sweetman, Kristopher      20 Queens-MR                 NT      59.72    4  
                  29.50       59.72 (30.22)                                        
  3 Lopez, John               18 Queens-MR                 NT    1:16.50    3  
                  36.54     1:16.50 (39.96)                                        
  4 Larsen, Erik              21 Queens-MR                 NT    1:44.93    2  
                1:18.43     1:44.93 (26.50)                                        
 -- Blanchard, Erik           18 Merchant Marines-MR       NT     X57.91  
                  27.87       57.91 (30.04)                                        
 -- Vita, Aloysius J          18 Merchant Marines-MR       NT   X1:13.83  
                  36.04     1:13.83 (37.79)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biehn, Alexandra N        18 Merchant Marines-MR       NT    5:43.05    9  
                  30.43     1:04.03 (33.60)     1:38.54 (34.51)     2:13.41 (34.87)
        2:48.29 (34.88)     3:23.41 (35.12)     3:58.66 (35.25)     4:34.11 (35.45)
        5:09.00 (34.89)     5:43.05 (34.05)                                        
  2 Parra, Angela P           21 Queens-MR                 NT    5:53.71    4  
                  30.89     1:04.83 (33.94)     1:39.83 (35.00)     2:15.58 (35.75)
        2:51.69 (36.11)     3:28.06 (36.37)     4:04.71 (36.65)     4:41.49 (36.78)
        5:18.55 (37.06)     5:53.71 (35.16)                                        
  3 Pico, Zujenis             26 Queens-MR                 NT    7:32.58    3  
                  37.26     1:20.04 (42.78)     2:06.13 (46.09)     2:52.23 (46.10)
        3:38.94 (46.71)     4:25.34 (46.40)   6:01.54 (1:36.20)     6:47.98 (46.44)
        7:32.58 (44.60)                                                            
 -- Roth, Casey C             19 Merchant Marines-MR       NT   X6:15.90  
                  33.21     1:09.62 (36.41)     1:47.52 (37.90)     2:26.18 (38.66)
        3:04.51 (38.33)     3:43.26 (38.75)     4:22.47 (39.21)     5:01.37 (38.90)
        5:39.41 (38.04)     6:15.90 (36.49)                                        
 -- Callahan, Lauren S        21 Merchant Marines-MR       NT   X6:31.73  
                  32.80     1:09.86 (37.06)     1:48.41 (38.55)     2:27.53 (39.12)
        3:08.29 (40.76)     3:49.79 (41.50)     4:31.23 (41.44)     5:12.99 (41.76)
        5:52.24 (39.25)     6:31.73 (39.49)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terselic, Andrew R        18 Merchant Marines-MR       NT    5:07.10    9  
                  27.12       57.23 (30.11)     1:27.93 (30.70)     1:58.87 (30.94)
        2:30.30 (31.43)     3:02.04 (31.74)     3:33.52 (31.48)     4:05.50 (31.98)
        4:37.30 (31.80)     5:07.10 (29.80)                                        
 -- McCormick, Joshua D       18 Merchant Marines-MR       NT   X5:17.10  
                  27.42       58.68 (31.26)     1:30.36 (31.68)     2:03.39 (33.03)
        2:35.30 (31.91)     3:08.58 (33.28)     3:41.45 (32.87)     4:14.26 (32.81)
        4:46.19 (31.93)     5:17.10 (30.91)                                        
 -- Stewart, Thomas P         18 Merchant Marines-MR       NT   X5:23.48  
                  28.47     1:00.35 (31.88)     1:33.32 (32.97)     2:06.91 (33.59)
        2:40.34 (33.43)     3:13.53 (33.19)     3:46.53 (33.00)     4:19.43 (32.90)
        4:51.87 (32.44)     5:23.48 (31.61)                                        
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Lynae             19 Merchant Marines-MR       NP     130.42    9  
  2 Robinson, Sonya           19 Queens-MR                 NP      90.00    4  
 -- Jackson, Elizabeth        19 Merchant Marines-MR       NP    X128.18  
 -- Schmidt, Kathryn          19 Merchant Marines-MR       NP    X126.38  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           18 Merchant Marines-MR       NP     120.03    9  
  2 Wasner, Kobi              20 Queens-MR                 NP     117.08    4  
  3 Spiro, Raphael            21 Queens-MR                 NP      84.75    3  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyson, Emily T           17 Merchant Marines-MR       NT    1:13.22    9  
                  34.77     1:13.22 (38.45)                                        
  2 Meehan, Briana K          20 Queens-MR                 NT    1:17.53    4  
                  37.56     1:17.53 (39.97)                                        
  3 Evangelou, Elizabeth      20 Queens-MR                 NT    1:28.20    3  
                  41.88     1:28.20 (46.32)                                        
 -- Seebode, Lauren T         19 Merchant Marines-MR       NT   X1:25.98  
                  40.79     1:25.98 (45.19)                                        
 -- Moore, Elizabeth M        18 Merchant Marines-MR       NT   X1:26.37  
                  41.33     1:26.37 (45.04)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vita, Frank C             20 Merchant Marines-MR       NT    1:03.60    9  
                  30.37     1:03.60 (33.23)                                        
  2 Culicerto, Luke           21 Queens-MR                 NT    1:06.01    4  
                  31.12     1:06.01 (34.89)                                        
  3 Sweetman, Brandon         19 Queens-MR                 NT    1:06.21    3  
                  30.97     1:06.21 (35.24)                                        
  4 Perna, Joseph             21 Queens-MR                 NT    1:17.44    2  
                  35.60     1:17.44 (41.84)                                        
 -- Scott, Chris              19 Merchant Marines-MR       NT   X1:04.47  
                  30.68     1:04.47 (33.79)                                        
 -- Gober, Paul               19 Merchant Marines-MR       NT   X1:11.24  
                  32.81     1:11.24 (38.43)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Queens College-MR  'A'                                 NT    2:03.24   11  
     1) Harrison, Laura 20              2) Schlesinger, Kait 18           
     3) Orsino, Nicole L 19             4) Purcell, Kelsey G 21           
                  31.10     1:01.13 (30.03)     1:31.18 (30.05)     2:03.24 (32.06)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X1:52.02  
     1) Garcia Pena, Alison 20          2) White, Jacqueline A 18         
     3) Radzwill, Elizabeth K 17        4) Biehn, Alexandra N 18          
                  27.55       56.05 (28.50)     1:24.91 (28.86)     1:52.02 (27.11)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Queens College-MR  'A'                                 NT    1:33.59   11  
     1) Skukauskas, Algis 20            2) Sweetman, Kristopher 20        
     3) Culicerto, Luke 21              4) Sweetman, Brandon 19           
                  22.79       46.56 (23.77)     1:09.99 (23.43)     1:33.59 (23.60)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X1:30.54  
     1) Fields, John J 21               2) Lindgren, Kevin J 19           
     3) Minor, Sean T 20                4) Rowan, Hunter C 19             
                  22.87       44.97 (22.10)     1:06.91 (21.94)     1:30.54 (23.63)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT   X1:37.87  
     1) Frey, Nathaniel Q 18            2) Blanchard, Erik 18             
     3) Stewart, Thomas P 18            4) Terselic, Andrew R 18          
                  25.23       49.22 (23.99)     1:13.45 (24.23)     1:37.87 (24.42)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT   X1:41.47  
     1) Sindorf, Josh 19                2) Smith, Patrick D 19            
     3) Hardig, Jacob E 20              4) Albrant, Cameron P 19          
                  26.51       51.80 (25.29)     1:18.13 (26.33)     1:41.47 (23.34)