Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/9/2017 02:18 PM
             USMMA vs Purchase and Sarah Lawrence-Pace - 12/9/2017             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:56.90  
     1) Grove, Liz A SR                 2) Lou, Erica SO                  
     3) Kirshner, Victoria A FR         4) Sherrill, Ella M JR            
  2 Sarah Lawrence College-MR  'A'                         NT    1:59.88  
     1) Mackrel, Naima J SO             2) Peal, Devon M JR               
     3) Lawson, Hannah L SR             4) Corbin, Andrea C FR            
  3 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    2:07.24  
     1) Stelnicki, Jennifer FR          2) Miller, Eliza K FR             
     3) Griffin, Colleen JR             4) Hogan, Christina FR            
 -- Pace University-MR  'A'                                NT   X1:56.79  
     1) Triller, Maggie G SO            2) Muldoon, Cassandra JR          
     3) Keppel-Palmer, Annabel FR       4) Kaltenborn, Diana A SO         
 -- Pace University-MR  'B'                                NT   X1:58.49  
     1) Ciric, Jana SO                  2) Franklin, Morgan JR            
     3) Krause Massaguer, Joana FR      4) Kiefer, Madison E SR           
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:37.59  
     1) Weaver, Caelin C SO             2) Monahan, Nolan M SO            
     3) Weaver, Jordan A SR             4) Welch, Jack FR                 
  2 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    1:48.49  
     1) Maxian, Dan G SO                2) Kahl, Chris A JR               
     3) Carroll, Bryce W JR             4) Stegen, Matthew W SO           
  3 Sarah Lawrence College-MR  'A'                         NT    1:58.74  
     1) Kleppe, Sebastian S SO          2) Ringo, Jacob FR                
     3) Langland, Jack L JR             4) Lee, Anthony JR                
 -- Pace University-MR  'A'                                NT   X1:41.69  
     1) Turecky, Filip FR               2) Young, Alec M FR               
     3) Jaquez, Dessaniel * SO          4) Lozano, Josh L FR              
 -- Pace University-MR  'B'                                NT   X1:43.80  
     1) Moon, JunWoo JR                 2) O'Gorman, Robert SR            
     3) Latinovic, Sven JR              4) Galarza, Daniel V JR           
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orski, Emily M            FR Usmma-MR                  NT   11:53.25  
  2 Cosenza, Sara M           SO Usmma-MR                  NT   12:11.01  
  3 Peal, Devon M             JR Sarah Lawrence-MR         NT   12:47.77  
  4 Dilan, Kaitie A           SO Sarah Lawrence-MR         NT   15:06.27  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breschi, Jake M           FR Usmma-MR                  NT   10:04.99  
  2 Cairns, John A            FR Usmma-MR                  NT   10:23.04  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            SO Usmma-MR                  NT    2:07.70  
  2 Hogan, Christina          FR Usmma-MR                  NT    2:16.18  
  3 Kroll, Elizabeth          SR Sarah Lawrence-MR         NT    2:20.80  
  4 Brustad, Lila             SO Sarah Lawrence-MR         NT    2:37.22  
 -- Franklin, Morgan          JR Pace-MR                   NT   X2:04.95  
 -- Hernandez Medina, Paula   JR Pace-MR                   NT   X2:07.60  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pins, Kyle W              FR Usmma-MR                  NT    1:55.11  
  2 Moore, Michael L          SO Usmma-MR                  NT    1:56.34  
  3 Langland, Jack L          JR Sarah Lawrence-MR         NT    2:11.52  
  4 Chawla, Shaurya           JR Sarah Lawrence-MR         NT    2:40.89  
 -- Galarza, Daniel V         JR Pace-MR                   NT   X1:48.17  
 -- Sosa, Brian H             SR Pace-MR                   NT   X1:50.36  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      FR Usmma-MR                  NT      25.40  
  2 Mackrel, Naima J          SO Sarah Lawrence-MR         NT      25.84  
  3 Grod, Pamela R            JR Usmma-MR                  NT      27.22  
  4 Dilan, Kaitie A           SO Sarah Lawrence-MR         NT      33.29  
 -- Ballon, Carmen D          JR Pace-MR                   NT     X29.07  
 -- Leonard, Caitlin M        SO Pace-MR                   NT     X29.74  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Macedo, Matheus           JR Usmma-MR                  NT      22.72  
  2 Lee, Anthony              JR Sarah Lawrence-MR         NT      23.07  
  3 Hess, Zachary J           SO Usmma-MR                  NT      23.57  
  4 Corson, Josiah               Sarah Lawrence-MR         NT      35.92  
 -- Cyprianos, Andresious     JR Pace-MR                   NT     X22.54  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                SO Usmma-MR                  NT    2:23.49  
  2 Lawson, Hannah L          SR Sarah Lawrence-MR         NT    2:30.75  
  3 Miller, Eliza K           FR Usmma-MR                  NT    2:30.84  
  4 Adler, Caitlin M          SO Sarah Lawrence-MR         NT    2:39.45  
 -- Muldoon, Cassandra        JR Pace-MR                   NT   X2:22.44  
 -- Kiefer, Madison E         SR Pace-MR                   NT   X2:24.86  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Daniel C             FR Usmma-MR                  NT    2:03.89  
  2 Higgins, Jack P           FR Usmma-MR                  NT    2:12.95  
  3 Kleppe, Sebastian S       SO Sarah Lawrence-MR         NT    2:33.63  
 -- Moon, JunWoo              JR Pace-MR                   NT   X2:04.30  
 -- Lozano, Josh L            FR Pace-MR                   NT   X2:09.84  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            JR Usmma-MR                  NP     192.00  
 -- Howard, Sophia            FR Pace-MR                   NP    X266.50  
 -- Heiney, Alexis            JR Pace-MR                   NP    X236.40  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Gillem          FR Usmma-MR                  NP     261.08  
 -- Curry, Thomas             JR Usmma-MR                  NP    X193.88  
 -- Kim, Calvin               FR Usmma-MR                  NP    X193.65  
 -- Flores, Leighton-Joshua   SR Usmma-MR                  NP    X179.03  
 -- Gallagher, John Luke L    SO Usmma-MR                  NP    X147.15  
 -- Ly, Tony                  SO Usmma-MR                  NP    X132.68  
 -- Caruso, Mykel M           FR Usmma-MR                  NP    X102.58  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                SO Usmma-MR                  NT    1:06.88  
  2 Peal, Devon M             JR Sarah Lawrence-MR         NT    1:09.20  
  3 Wulff, Fallon M           SO Usmma-MR                  NT    1:10.62  
  4 Adler, Caitlin M          SO Sarah Lawrence-MR         NT    1:19.56  
 -- Keppel-Palmer, Annabel    FR Pace-MR                   NT   X1:02.44  
 -- Krause Massaguer, Joana   FR Pace-MR                   NT   X1:03.54  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breschi, Jake M           FR Usmma-MR                  NT      55.54  
  2 Ringo, Jacob              FR Sarah Lawrence-MR         NT    1:01.29  
  3 Allard, Charles           SR Sarah Lawrence-MR         NT    1:27.31  
 -- Galarza, Daniel V         JR Pace-MR                   NT     X55.57  
 -- Young, Alec M             FR Pace-MR                   NT     X57.18  
 -- Kahl, Chris A             JR Usmma-MR                  NT     X57.53  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherrill, Ella M          JR Usmma-MR                  NT      56.76  
  2 Corbin, Andrea C          FR Sarah Lawrence-MR         NT    1:02.34  
  3 Stelnicki, Jennifer       FR Usmma-MR                  NT    1:03.41  
  4 Pereda, Erika             FR Sarah Lawrence-MR         NT    1:36.78  
 -- Kaltenborn, Diana A       SO Pace-MR                   NT     X57.82  
 -- Triller, Maggie G         SO Pace-MR                   NT     X58.23  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          SO Usmma-MR                  NT      48.28  
  2 Lee, Anthony              JR Sarah Lawrence-MR         NT      52.25  
  3 Silverstein, Josh            Sarah Lawrence-MR         NT    1:21.24  
 -- Turecky, Filip            FR Pace-MR                   NT     X49.38  
 -- Sosa, Brian H             SR Pace-MR                   NT     X49.49  
 -- Hermosillo-Deboer, Zack   SO Usmma-MR                  NT     X54.03  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima J          SO Sarah Lawrence-MR         NT    1:01.32  
  2 Kirshner, Victoria A      FR Usmma-MR                  NT    1:02.89  
  3 Grove, Liz A              SR Usmma-MR                  NT    1:04.70  
  4 Kroll, Elizabeth          SR Sarah Lawrence-MR         NT    1:14.43  
 -- Georgiades, Sydney        SO Pace-MR                   NT   X1:10.37  
 -- Leonard, Caitlin M        SO Pace-MR                   NT   X1:17.04  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Jordan A          SR Usmma-MR                  NT      58.13  
  2 Kleppe, Sebastian S       SO Sarah Lawrence-MR         NT    1:12.77  
  3 Chawla, Shaurya           JR Sarah Lawrence-MR         NT    1:24.09  
 -- Fry, Daniel C             FR Usmma-MR                  NT     X58.59  
 -- Latinovic, Sven           JR Pace-MR                   NT   X1:01.57  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            SO Usmma-MR                  NT    5:41.64  
  2 Orski, Emily M            FR Usmma-MR                  NT    6:19.37  
  3 Roughton, Maryanne F      FR Sarah Lawrence-MR         NT    6:36.46  
  4 Brustad, Lila             SO Sarah Lawrence-MR         NT    7:05.75  
 -- Keppel-Palmer, Annabel    FR Pace-MR                   NT   X5:21.71  
 -- Ciric, Jana               SO Pace-MR                   NT   X5:28.19  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Daniel P           FR Usmma-MR                  NT    5:04.66  
  2 Ringo, Jacob              FR Sarah Lawrence-MR         NT    5:53.21  
  3 Allard, Charles           SR Sarah Lawrence-MR         NT    7:22.59  
 -- Haubrich, Maximilia       SO Usmma-MR                  NT   X5:13.95  
 -- Lewandowski, Jakub J      SR Pace-MR                   NT   X5:24.01  
 -- Latinovic, Sven           JR Pace-MR                   NT   X5:29.72  
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            JR Usmma-MR                  NP     223.88  
 -- Heiney, Alexis            JR Pace-MR                   NP    X261.38  
 -- Howard, Sophia            FR Pace-MR                   NP    X261.30  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Gillem          FR Usmma-MR                  NP     197.03  
 -- Curry, Thomas             JR Usmma-MR                  NP    X146.18  
 -- Flores, Leighton-Joshua   SR Usmma-MR                  NP    X145.88  
 -- Kim, Calvin               FR Usmma-MR                  NP    X136.80  
 -- Gallagher, John Luke L    SO Usmma-MR                  NP    X134.85  
 -- Ly, Tony                  SO Usmma-MR                  NP    X119.33  
 -- Caruso, Mykel M           FR Usmma-MR                  NP    X114.60  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Hannah L          SR Sarah Lawrence-MR         NT    1:15.20  
  2 Orski, Emily M            FR Usmma-MR                  NT    1:15.31  
  3 Miller, Eliza K           FR Usmma-MR                  NT    1:20.87  
  4 Corbin, Andrea C          FR Sarah Lawrence-MR         NT    1:21.50  
 -- Kiefer, Madison E         SR Pace-MR                   NT   X1:21.32  
 -- Hernandez Medina, Paula   JR Pace-MR                   NT   X1:22.28  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Caelin C          SO Usmma-MR                  NT    1:04.82  
  2 Langland, Jack L          JR Sarah Lawrence-MR         NT    1:14.15  
 -- O'Gorman, Robert          SR Pace-MR                   NT   X1:06.71  
 -- Cairns, John A            FR Usmma-MR                  NT   X1:06.77  
 -- Lozano, Josh L            FR Pace-MR                   NT   X1:09.04  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lawrence College-MR  'A'                         NT    2:05.52  
     1) Kroll, Elizabeth SR             2) Brustad, Lila SO               
     3) Roughton, Maryanne F FR         4) Adler, Caitlin M SO            
 -- Pace University-MR  'A'                                NT   X1:45.76  
     1) Franklin, Morgan JR             2) Krause Massaguer, Joana FR     
     3) Ciric, Jana SO                  4) Muldoon, Cassandra JR          
 -- Pace University-MR  'B'                                NT   X1:47.04  
     1) Keppel-Palmer, Annabel FR       2) Triller, Maggie G SO           
     3) Kaltenborn, Diana A SO          4) Kiefer, Madison E SR           
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:55.50  
     1) Rakow, Marley B SO              2) Angeline, Lei FR               
     3) Cosenza, Sara M SO              4) Griffin, Colleen JR            
 -- United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT   X1:59.22  
     1) Hogan, Christina FR             2) Grove, Liz A SR                
     3) Grod, Pamela R JR               4) Sherrill, Ella M JR            
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:30.60  
     1) Welch, Jack FR                  2) Moore, Michael L SO            
     3) Monahan, Nolan M SO             4) Higgins, Jack P FR             
  2 Sarah Lawrence College-MR  'A'                         NT    2:03.23  
     1) Allard, Charles SR              2) Silverstein, Josh              
     3) Corson, Josiah                  4) Chawla, Shaurya JR             
 -- Pace University-MR  'A'                                NT   X1:32.42  
     1) Jaquez, Dessaniel * SO          2) Galarza, Daniel V JR           
     3) Sosa, Brian H SR                4) Moon, JunWoo JR                
 -- Pace University-MR  'B'                                NT   X1:33.07  
     1) O'Gorman, Robert SR             2) Young, Alec M FR               
     3) Cyprianos, Andresious JR        4) Turecky, Filip FR              
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:35.91  
     1) Breschi, Jake M FR              2) Rothe, Steven M FR             
     3) Olsen, Jack T JR                4) Fox, Nick A JR