Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/31/2015 03:23 PM
                       USMMA vs Goucher/Drew - 1/31/2015                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:58.81  
     1) Green, Jolyn L 18               2) Boyson, Emily T 20             
     3) Grove, Liz A 18                 4) Demet, Nina S 19               
                  30.05     1:03.21 (33.16)     1:41.35 (38.14)     1:58.81 (17.46)
  2 Drew University-NJ  'A'                                NT    2:03.18  
     1) Jessup, Jordan 19               2) Pearce, Lindsay J 19           
     3) Zeigler, Kristin G 20           4) Stein, Jenny N 18              
                  31.72     1:06.27 (34.55)     1:37.25 (30.98)     2:03.18 (25.93)
  3 Goucher College-MD  'A'                                NT    2:06.55  
     1) Lynch, Nicole D 18              2) Cadwallader, Kyanna 18         
     3) Patterson, Sydney S 20          4) Kieffer, Rachel J 18           
                  33.15     1:07.75 (34.60)     1:38.68 (30.93)     2:06.55 (27.87)
  4 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   x2:23.16  
     1) Hodgkinson, Isabelle V 17       2) Rose, Elizabeth 20             
     3) Slezak, Becca L 19              4) Dannessa, Susanne 22           
                  40.37     1:17.44 (37.07)     1:51.09 (33.65)     2:23.16 (32.07)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:37.50  
     1) Lindgren, Kevin J 22            2) Hewitt, Stone W 20             
     3) Rowan, Hunter C 22              4) Butt, Austin T 20              
                  25.08       51.80 (26.72)     1:15.52 (23.72)     1:37.50 (21.98)
  2 Goucher College-MD  'A'                                NT    1:41.46  
     1) Richter, Colin M 21             2) Delp, Dalton K 18              
     3) Richter, Morgan L 21            4) Davis, Sam R 21                
                  25.80       56.51 (30.71)     1:20.65 (24.14)     1:41.46 (20.81)
  3 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   x1:44.76  
     1) Rodgers, Alex R 21              2) Zagaja, Robert M 18            
     3) Gabbard, Ben B 21               4) Aguiar, Llorenc S 20           
                  27.42       56.38 (28.96)     1:20.83 (24.45)     1:44.76 (23.93)
  4 Drew University-NJ  'A'                                NT    1:49.94  
     1) DeMarco, Bobby 19               2) Amodio, Logan W 19             
     3) Pigazzi, Sebastiano 18          4) Smogila, Mike 20               
                  30.20       59.74 (29.54)     1:25.94 (26.20)     1:49.94 (24.00)
  5 Goucher College-MD  'B'                                NT   x2:00.79  
     1) Tribbett, Patrick D 20          2) Altschiller, Connell 18        
     3) Miller, Duncan 18               4) Coon, Andrew J 19              
                  29.36     1:02.94 (33.58)     1:37.02 (34.08)     2:00.79 (23.77)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regopolous, Alexis        18 Goucher-MD                NT   11:08.30  
                  30.33     1:03.02 (32.69)     1:36.47 (33.45)     2:10.21 (33.74)
        2:44.07 (33.86)     3:17.70 (33.63)     3:51.45 (33.75)     4:25.77 (34.32)
        5:00.04 (34.27)     5:33.91 (33.87)     6:07.90 (33.99)     6:41.66 (33.76)
        7:15.81 (34.15)     7:49.76 (33.95)     8:23.62 (33.86)     8:56.93 (33.31)
        9:30.32 (33.39)    10:03.40 (33.08)    10:36.50 (33.10)    11:08.30 (31.80)
  2 White, Jacqueline A       21 Usmma-MR                  NT   11:08.63  
                  30.68     1:03.89 (33.21)     1:37.47 (33.58)     2:11.60 (34.13)
        2:45.48 (33.88)     3:19.81 (34.33)     3:53.79 (33.98)     4:28.06 (34.27)
        5:02.13 (34.07)     5:36.12 (33.99)     6:09.44 (33.32)     6:43.26 (33.82)
        7:16.84 (33.58)     7:50.29 (33.45)     8:24.05 (33.76)     8:57.37 (33.32)
        9:30.42 (33.05)    10:03.98 (33.56)    10:37.25 (33.27)    11:08.63 (31.38)
  3 Don, Catherine E          19 Usmma-MR                  NT   12:00.47  
                  31.89     1:07.45 (35.56)     1:43.54 (36.09)     2:19.73 (36.19)
        2:56.28 (36.55)     3:33.27 (36.99)     4:10.35 (37.08)     4:47.36 (37.01)
        5:24.37 (37.01)     6:00.64 (36.27)     6:37.06 (36.42)     7:12.23 (35.17)
        7:49.31 (37.08)     8:25.94 (36.63)     9:02.79 (36.85)     9:39.01 (36.22)
       10:15.02 (36.01)    10:51.20 (36.18)    11:27.26 (36.06)    12:00.47 (33.21)
  4 O'Brien, Sarah E          19 Drew-NJ                   NT   13:22.88  
                  34.02     1:12.86 (38.84)     1:52.81 (39.95)     2:32.56 (39.75)
        3:12.24 (39.68)     3:52.48 (40.24)     4:32.60 (40.12)     5:13.53 (40.93)
        5:54.22 (40.69)     6:34.75 (40.53)     7:16.03 (41.28)     7:56.29 (40.26)
        8:36.73 (40.44)     9:17.73 (41.00)     9:58.32 (40.59)    10:39.80 (41.48)
       11:21.01 (41.21)    12:01.98 (40.97)    12:42.74 (40.76)    13:22.88 (40.14)
  5 Lynch, Nicole D           18 Goucher-MD                NT   13:46.77  
                  33.39     1:11.30 (37.91)     1:51.08 (39.78)     2:32.32 (41.24)
        3:14.18 (41.86)     3:56.59 (42.41)     4:38.48 (41.89)     5:21.18 (42.70)
        6:04.24 (43.06)     6:46.54 (42.30)     7:29.78 (43.24)     8:12.74 (42.96)
        8:55.36 (42.62)     9:37.80 (42.44)    10:20.50 (42.70)    11:02.42 (41.92)
       11:44.19 (41.77)    12:25.79 (41.60)    13:07.62 (41.83)    13:46.77 (39.15)
  6 Carragine, Crystal        17 Drew-NJ                   NT   14:03.52  
                  36.67     1:18.02 (41.35)     1:59.88 (41.86)     2:41.95 (42.07)
        3:24.10 (42.15)     4:06.44 (42.34)     4:48.21 (41.77)     5:30.94 (42.73)
        6:13.70 (42.76)     6:56.36 (42.66)     7:39.30 (42.94)     8:22.17 (42.87)
        9:04.65 (42.48)     9:47.84 (43.19)    10:31.11 (43.27)    11:13.89 (42.78)
       11:57.06 (43.17)    12:40.00 (42.94)    13:22.30 (42.30)    14:03.52 (41.22)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetman, Kevin J         20 Usmma-MR                  NT   10:20.59  
                  28.49     1:00.32 (31.83)     1:31.94 (31.62)     2:02.88 (30.94)
        2:32.53 (29.65)     3:03.24 (30.71)     3:34.13 (30.89)     4:05.32 (31.19)
        4:36.41 (31.09)     5:07.84 (31.43)     5:39.05 (31.21)     6:10.33 (31.28)
        6:41.57 (31.24)     7:12.50 (30.93)     7:43.69 (31.19)     8:15.14 (31.45)
        8:46.47 (31.33)     9:18.20 (31.73)     9:49.80 (31.60)    10:20.59 (30.79)
  2 Kuikhoven, Case A         20 Usmma-MR                  NT   10:50.92  
                  28.55       59.46 (30.91)     1:30.74 (31.28)     2:02.56 (31.82)
        2:34.20 (31.64)     3:06.22 (32.02)     3:38.41 (32.19)     4:11.24 (32.83)
        4:44.39 (33.15)     5:17.92 (33.53)     5:51.33 (33.41)     6:24.45 (33.12)
        6:57.71 (33.26)     7:31.54 (33.83)     8:05.23 (33.69)     8:39.11 (33.88)
        9:12.48 (33.37)     9:46.04 (33.56)    10:19.23 (33.19)    10:50.92 (31.69)
  3 Shriner, Ben T            19 Goucher-MD                NT   11:15.59  
                  29.42     1:02.07 (32.65)     1:34.79 (32.72)     2:08.44 (33.65)
        2:41.78 (33.34)     3:16.36 (34.58)     3:50.74 (34.38)     4:24.85 (34.11)
        4:58.87 (34.02)     5:32.86 (33.99)     6:07.06 (34.20)     6:41.57 (34.51)
        7:15.07 (33.50)     7:49.36 (34.29)     8:22.84 (33.48)     8:56.75 (33.91)
        9:30.96 (34.21)    10:04.21 (33.25)    10:37.89 (33.68)    11:15.59 (37.70)
  4 McCord, Jerel A           18 Goucher-MD                NT   11:17.51  
                  29.87     1:03.70 (33.83)     1:38.21 (34.51)     2:11.82 (33.61)
        2:45.60 (33.78)     3:19.51 (33.91)     3:54.35 (34.84)     4:28.45 (34.10)
        5:02.66 (34.21)     5:37.24 (34.58)     6:11.99 (34.75)     6:46.30 (34.31)
        7:20.45 (34.15)     7:54.66 (34.21)     8:29.19 (34.53)     9:03.20 (34.01)
        9:37.08 (33.88)    10:11.67 (34.59)    10:45.04 (33.37)    11:17.51 (32.47)
  5 Malone, Neil              18 Drew-NJ                   NT   12:25.20  
                  31.93     1:07.54 (35.61)     1:44.30 (36.76)     2:21.83 (37.53)
        2:59.77 (37.94)     3:37.58 (37.81)     4:15.55 (37.97)     4:53.87 (38.32)
        5:32.04 (38.17)     6:10.03 (37.99)     6:48.21 (38.18)     7:26.39 (38.18)
        8:04.29 (37.90)     8:42.46 (38.17)     9:20.01 (37.55)     9:57.52 (37.51)
       10:35.19 (37.67)    11:12.80 (37.61)    11:49.76 (36.96)    12:25.20 (35.44)
  6 Fry, Mitch                18 Drew-NJ                   NT   13:58.88  
                  36.17     1:18.00 (41.83)     2:00.59 (42.59)     2:42.43 (41.84)
        3:24.76 (42.33)     4:07.35 (42.59)     4:50.23 (42.88)     5:32.64 (42.41)
        6:14.74 (42.10)     6:56.88 (42.14)     7:39.68 (42.80)     8:22.32 (42.64)
        9:04.86 (42.54)     9:47.73 (42.87)    10:30.75 (43.02)    11:13.11 (42.36)
       11:54.49 (41.38)    12:36.99 (42.50)    13:19.53 (42.54)    13:58.88 (39.35)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jessup, Jordan            19 Drew-NJ                   NT    2:04.60  
                  29.44     1:01.83 (32.39)     1:33.99 (32.16)     2:04.60 (30.61)
  2 White, Jacqueline A       21 Usmma-MR                  NT    2:05.25  
                  30.11     1:02.74 (32.63)     1:34.37 (31.63)     2:05.25 (30.88)
  3 Hannifin, Elizabeth I     19 Goucher-MD                NT    2:06.78  
                  29.54     1:02.61 (33.07)     1:35.12 (32.51)     2:06.78 (31.66)
  4 Regopolous, Alexis        18 Goucher-MD                NT    2:10.36  
                  30.31     1:03.43 (33.12)     1:37.25 (33.82)     2:10.36 (33.11)
  5 Boyson, Emily T           20 Usmma-MR                  NT    2:10.53  
                  30.36     1:03.80 (33.44)     1:38.29 (34.49)     2:10.53 (32.24)
  6 Carragine, Crystal        17 Drew-NJ                   NT    2:36.39  
                  36.02     1:16.21 (40.19)     1:56.78 (40.57)     2:36.39 (39.61)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambson, Nick A           19 Usmma-MR                  NT    1:48.19  
                  25.17       52.28 (27.11)     1:20.01 (27.73)     1:48.19 (28.18)
  2 Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT    1:52.35  
                  25.54       52.92 (27.38)     1:21.86 (28.94)     1:52.35 (30.49)
  3 Nelson, Cody T            20 Goucher-MD                NT    1:59.40  
                  26.54       56.12 (29.58)     1:27.51 (31.39)     1:59.40 (31.89)
  4 Furst, Ian L              18 Goucher-MD                NT    2:01.53  
                  26.93       58.35 (31.42)     1:30.14 (31.79)     2:01.53 (31.39)
  5 Tighe, Louis              18 Drew-NJ                   NT    2:09.58  
                  29.65     1:02.68 (33.03)     1:36.52 (33.84)     2:09.58 (33.06)
  6 Malone, Neil              18 Drew-NJ                   NT    2:18.53  
                  31.85     1:07.03 (35.18)     1:43.43 (36.40)     2:18.53 (35.10)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demet, Nina S             19 Usmma-MR                  NT      26.59  
  2 Hannifin, Elizabeth I     19 Goucher-MD                NT      26.69  
  3 Cadwallader, Kyanna       18 Goucher-MD                NT      26.91  
  4 Hakes, Payton V           18 Drew-NJ                   NT      27.39  
  5 Deal, Helen                3 Usmma-MR                  NT      27.71  
  6 Keith, Alexandria L       18 Drew-NJ                   NT      34.77  
 -- Syed, Parisa M            21 Goucher-MD                NT     X36.25  
 -- Rivera, Ivelisse          18 Goucher-MD                NT     X36.67  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butt, Austin T            20 Usmma-MR                  NT      22.10  
  2 Richter, Colin M          21 Goucher-MD                NT      22.73  
  3 Sasse, Snarl C            18 Usmma-MR                  NT      22.78  
  4 Richter, Morgan L         21 Goucher-MD                NT      22.92  
  5 Smogila, Mike             20 Drew-NJ                   NT      24.51  
  6 Pigazzi, Sebastiano       18 Drew-NJ                   NT      24.64  
 -- Aguiar, Llorenc S         20 Usmma-MR                  NT     X24.33  
 -- Dentry, Douglas D         18 Usmma-MR                  NT     X24.65  
 -- Rodgers, Alex R           21 Usmma-MR                  NT     X25.18  
 -- Jeffries, Justin          20 Goucher-MD                NT     X25.99  
 -- Hall, Luke                18 Goucher-MD                NT     X28.50  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove, Liz A              18 Usmma-MR                  NT    2:20.80  
                  30.87     1:06.16 (35.29)     1:47.50 (41.34)     2:20.80 (33.30)
  2 Green, Jolyn L            18 Usmma-MR                  NT    2:21.99  
                  31.42     1:06.29 (34.87)     1:47.16 (40.87)     2:21.99 (34.83)
  3 Craver, Nicole J          21 Goucher-MD                NT    2:24.02  
                  32.80     1:10.92 (38.12)     1:52.06 (41.14)     2:24.02 (31.96)
  4 Pearce, Lindsay J         19 Drew-NJ                   NT    2:31.14  
                  31.85     1:12.71 (40.86)     1:55.22 (42.51)     2:31.14 (35.92)
  5 Brower, Kellyn A          21 Goucher-MD                NT    2:36.23  
                  33.67     1:13.11 (39.44)     1:59.91 (46.80)     2:36.23 (36.32)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         22 Usmma-MR                  NT    2:02.58  
                  25.76       56.90 (31.14)     1:32.86 (35.96)     2:02.58 (29.72)
  2 Jepsen, Josh A            19 Usmma-MR                  NT    2:05.57  
                  26.52       59.71 (33.19)     1:35.71 (36.00)     2:05.57 (29.86)
  3 Amodio, Logan W           19 Drew-NJ                   NT    2:10.79  
                  27.53     1:02.07 (34.54)     1:39.56 (37.49)     2:10.79 (31.23)
  4 Nelson, Cody T            20 Goucher-MD                NT    2:14.53  
                  28.05     1:02.85 (34.80)     1:40.60 (37.75)     2:14.53 (33.93)
  5 Shriner, Ben T            19 Goucher-MD                NT    2:18.39  
                  28.42     1:05.22 (36.80)     1:47.85 (42.63)     2:18.39 (30.54)
  6 DeMarco, Bobby            19 Drew-NJ                   NT    2:19.22  
                  31.21     1:06.91 (35.70)     1:48.37 (41.46)     2:19.22 (30.85)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Elizabeth        22 Usmma-MR                  NP     230.33  
  2 Fentress, Blythe B        19 Usmma-MR                  NP     223.80  
  3 Stein, Jenny N            18 Drew-NJ                   NP     208.20  
 -- Buderus, Briana N         17 Usmma-MR                  NP    X165.52  
 -- McNiece, Alanna P         18 Usmma-MR                  NP    X151.28  
 -- Callaghan, Monica M       18 Drew-NJ                   NP         DQ  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, William           21 Usmma-MR                  NP     261.23  
 -- Mavity, Ryan C            19 Usmma-MR                  NP    X234.30  
 -- Higgins, Sean P           21 Usmma-MR                  NP    X223.50  
 -- Fisher, Adam J            19 Usmma-MR                  NP    X206.48  
 -- Kendall, Jordan              Usmma-MR                  NP    X138.90  
 -- Berdel, Douglas           17 Usmma-MR                  NP    X131.48  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove, Liz A              18 Usmma-MR                  NT    1:06.75  
                  31.27     1:06.75 (35.48)                                        
  2 Cadwallader, Kyanna       18 Goucher-MD                NT    1:08.38  
                  31.42     1:08.38 (36.96)                                        
  3 Zeigler, Kristin G        20 Drew-NJ                   NT    1:10.54  
                  32.37     1:10.54 (38.17)                                        
  4 Patterson, Sydney S       20 Goucher-MD                NT    1:13.74  
                  33.76     1:13.74 (39.98)                                        
  5 Dannessa, Susanne         22 Usmma-MR                  NT    1:21.16  
                  36.00     1:21.16 (45.16)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowan, Hunter C           22 Usmma-MR                  NT      53.58  
                  24.87       53.58 (28.71)                                        
  2 McCord, Jerel A           18 Goucher-MD                NT      56.26  
                  26.78       56.26 (29.48)                                        
  3 Amodio, Logan W           19 Drew-NJ                   NT      56.54  
                  26.36       56.54 (30.18)                                        
  4 Delp, Dalton K            18 Goucher-MD                NT      59.28  
                  26.69       59.28 (32.59)                                        
  5 Pigazzi, Sebastiano       18 Drew-NJ                   NT    1:00.83  
                  28.30     1:00.83 (32.53)                                        
 -- Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT     X56.28  
                  26.42       56.28 (29.86)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demet, Nina S             19 Usmma-MR                  NT      57.56  
                  27.80       57.56 (29.76)                                        
  2 Hannifin, Elizabeth I     19 Goucher-MD                NT      57.81  
                  28.45       57.81 (29.36)                                        
  3 Craver, Nicole J          21 Goucher-MD                NT      59.48  
                  28.59       59.48 (30.89)                                        
  4 Hakes, Payton V           18 Drew-NJ                   NT    1:00.67  
                  29.28     1:00.67 (31.39)                                        
  5 Deal, Helen                3 Usmma-MR                  NT    1:01.27  
                  29.85     1:01.27 (31.42)                                        
  6 Zeigler, Kristin G        20 Drew-NJ                   NT    1:02.60  
                  29.38     1:02.60 (33.22)                                        
 -- Syed, Parisa M            21 Goucher-MD                NT   X1:18.25  
                  37.41     1:18.25 (40.84)                                        
 -- Rivera, Ivelisse          18 Goucher-MD                NT   X1:22.33  
                  39.98     1:22.33 (42.35)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Sam R              21 Goucher-MD                NT      48.84  
                  23.39       48.84 (25.45)                                        
  2 Hewitt, Stone W           20 Usmma-MR                  NT      52.79  
                  25.14       52.79 (27.65)                                        
  3 Coon, Andrew J            19 Goucher-MD                NT      52.82  
                  24.83       52.82 (27.99)                                        
  4 Mari, Peter               19 Drew-NJ                   NT      57.27  
                  26.88       57.27 (30.39)                                        
  5 He, Xumai                 18 Drew-NJ                   NT    1:05.86  
                  30.77     1:05.86 (35.09)                                        
 -- Jepsen, Josh A            19 Usmma-MR                  NT     X50.49  
                  24.25       50.49 (26.24)                                        
 -- Gabbard, Ben B            21 Usmma-MR                  NT     X55.77  
                  25.55       55.77 (30.22)                                        
 -- Furst, Ian L              18 Goucher-MD                NT     X56.32  
                  27.04       56.32 (29.28)                                        
 -- Koehlmoos, Michael        18 Goucher-MD                NT   X1:03.07  
                  29.86     1:03.07 (33.21)                                        
 -- Terselic, John D          19 Usmma-MR                  NT   X1:04.19  
                  30.26     1:04.19 (33.93)                                        
 -- Thompson, Keigan A        20 Usmma-MR                  NT   X1:05.09  
                  30.55     1:05.09 (34.54)                                        
 -- Zagaja, Robert M          18 Usmma-MR                  NT   X1:05.23  
                  30.82     1:05.23 (34.41)                                        
 -- Hardig, Jacob E           24 Usmma-MR                  NT   X1:06.00  
                  31.06     1:06.00 (34.94)                                        
 -- Vita, Al J                21 Usmma-MR                  NT   X1:09.26  
                  32.62     1:09.26 (36.64)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Jolyn L            18 Usmma-MR                  NT    1:04.66  
                  31.79     1:04.66 (32.87)                                        
  2 Jessup, Jordan            19 Drew-NJ                   NT    1:05.71  
                  31.91     1:05.71 (33.80)                                        
  3 Brower, Kellyn A          21 Goucher-MD                NT    1:11.29  
                  34.61     1:11.29 (36.68)                                        
  4 Kieffer, Rachel J         18 Goucher-MD                NT    1:13.39  
                  35.90     1:13.39 (37.49)                                        
  5 Slezak, Becca L           19 Usmma-MR                  NT    1:15.00  
                  35.70     1:15.00 (39.30)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Blair A          20 Usmma-MR                  NT      58.15  
                  28.18       58.15 (29.97)                                        
  2 Tribbett, Patrick D       20 Goucher-MD                NT    1:04.95  
                  31.37     1:04.95 (33.58)                                        
  3 DeMarco, Bobby            19 Drew-NJ                   NT    1:05.77  
                  32.06     1:05.77 (33.71)                                        
  4 Tighe, Louis              18 Drew-NJ                   NT    1:07.04  
                  33.41     1:07.04 (33.63)                                        
  5 Rowland, Andrew C         18 Goucher-MD                NT    1:07.58  
                  32.84     1:07.58 (34.74)                                        
 -- Lambson, Nick A           19 Usmma-MR                  NT   X1:00.94  
                  29.33     1:00.94 (31.61)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline A       21 Usmma-MR                  NT    5:32.48  
                  30.61     1:03.80 (33.19)     1:38.00 (34.20)     2:12.40 (34.40)
        2:46.76 (34.36)     3:20.78 (34.02)     3:53.53 (32.75)     4:26.63 (33.10)
        4:59.88 (33.25)     5:32.48 (32.60)                                        
  2 Regopolous, Alexis        18 Goucher-MD                NT    5:42.17  
                  30.78     1:05.13 (34.35)     1:40.50 (35.37)     2:15.37 (34.87)
        2:49.30 (33.93)     3:22.88 (33.58)     3:57.00 (34.12)     4:32.09 (35.09)
        5:07.44 (35.35)     5:42.17 (34.73)                                        
  3 Don, Catherine E          19 Usmma-MR                  NT    5:56.53  
                  32.79     1:08.49 (35.70)     1:44.95 (36.46)     2:21.49 (36.54)
        2:58.37 (36.88)     3:34.86 (36.49)     4:11.28 (36.42)     4:46.85 (35.57)
        5:22.33 (35.48)     5:56.53 (34.20)                                        
  4 Patterson, Sydney S       20 Goucher-MD                NT    6:16.07  
                  33.55     1:10.06 (36.51)     1:47.27 (37.21)     2:25.10 (37.83)
        3:03.55 (38.45)     3:42.39 (38.84)     4:20.98 (38.59)     4:59.62 (38.64)
        5:37.81 (38.19)     6:16.07 (38.26)                                        
  5 O'Brien, Sarah E          19 Drew-NJ                   NT    6:36.79  
                  34.31     1:13.70 (39.39)     1:53.84 (40.14)     2:34.20 (40.36)
        3:14.36 (40.16)     3:55.06 (40.70)     4:35.86 (40.80)     5:16.75 (40.89)
        5:57.64 (40.89)     6:36.79 (39.15)                                        
  6 Keith, Alexandria L       18 Drew-NJ                   NT    6:59.37  
                  38.05     1:20.03 (41.98)     2:02.76 (42.73)     2:46.10 (43.34)
        3:29.32 (43.22)     4:12.08 (42.76)     4:54.96 (42.88)     5:37.89 (42.93)
        6:19.52 (41.63)     6:59.37 (39.85)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         22 Usmma-MR                  NT    4:52.51  
                  26.86       57.01 (30.15)     1:27.06 (30.05)     1:56.91 (29.85)
        2:26.28 (29.37)     2:55.53 (29.25)     3:24.59 (29.06)     3:54.24 (29.65)
        4:23.78 (29.54)     4:52.51 (28.73)                                        
  2 Shriner, Ben T            19 Goucher-MD                NT    5:24.36  
                  29.80     1:03.21 (33.41)     1:37.10 (33.89)     2:10.77 (33.67)
        2:44.98 (34.21)     3:17.69 (32.71)     3:50.37 (32.68)     4:22.84 (32.47)
        4:53.50 (30.66)     5:24.36 (30.86)                                        
  3 McCord, Jerel A           18 Goucher-MD                NT    5:25.71  
                  29.10     1:01.99 (32.89)     1:35.86 (33.87)     2:10.20 (34.34)
        2:43.16 (32.96)     3:16.48 (33.32)     3:49.59 (33.11)     4:22.22 (32.63)
        4:54.80 (32.58)     5:25.71 (30.91)                                        
  4 Malone, Neil              18 Drew-NJ                   NT    6:06.76  
                  31.91     1:08.62 (36.71)     1:46.72 (38.10)     2:24.61 (37.89)
        3:02.25 (37.64)     3:40.20 (37.95)     4:17.73 (37.53)     4:54.86 (37.13)
        5:31.43 (36.57)     6:06.76 (35.33)                                        
  5 Fry, Mitch                18 Drew-NJ                   NT    6:43.35  
                  35.00     1:15.93 (40.93)     1:57.33 (41.40)     2:38.25 (40.92)
        3:19.53 (41.28)     4:00.68 (41.15)     4:41.65 (40.97)     5:23.24 (41.59)
        6:04.29 (41.05)     6:43.35 (39.06)                                        
 -- Sweetman, Kevin J         20 Usmma-MR                  NT   X5:02.81  
                  27.88       58.72 (30.84)     1:28.39 (29.67)     1:58.65 (30.26)
        2:28.98 (30.33)     2:59.61 (30.63)     3:30.26 (30.65)     4:01.32 (31.06)
        4:32.25 (30.93)     5:02.81 (30.56)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fentress, Blythe B        19 Usmma-MR                  NP     239.18  
  2 Jackson, Elizabeth        22 Usmma-MR                  NP     238.58  
  3 Stein, Jenny N            18 Drew-NJ                   NP     213.53  
 -- Buderus, Briana N         17 Usmma-MR                  NP    X179.93  
 -- Callaghan, Monica M       18 Drew-NJ                   NP         DQ  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, William           21 Usmma-MR                  NP     266.93  
 -- Mavity, Ryan C            19 Usmma-MR                  NP    X246.30  
 -- Higgins, Sean P           21 Usmma-MR                  NP    X210.90  
 -- Fisher, Adam J            19 Usmma-MR                  NP    X188.40  
 -- Kendall, Jordan              Usmma-MR                  NP    X146.55  
 -- Berdel, Douglas           17 Usmma-MR                  NP    X106.13  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyson, Emily T           20 Usmma-MR                  NT    1:10.99  
                  33.99     1:10.99 (37.00)                                        
  2 Craver, Nicole J          21 Goucher-MD                NT    1:14.88  
                  36.29     1:14.88 (38.59)                                        
  3 Pearce, Lindsay J         19 Drew-NJ                   NT    1:15.30  
                  35.57     1:15.30 (39.73)                                        
  4 Rose, Elizabeth           20 Usmma-MR                  NT    1:19.97  
                  37.22     1:19.97 (42.75)                                        
  5 Kieffer, Rachel J         18 Goucher-MD                NT    1:21.88  
                  39.08     1:21.88 (42.80)                                        
  6 Keith, Alexandria L       18 Drew-NJ                   NT    1:38.44  
                  48.19     1:38.44 (50.25)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Snarl C            18 Usmma-MR                  NT      59.17  
                  27.84       59.17 (31.33)                                        
  2 Nelson, Cody T            20 Goucher-MD                NT    1:04.84  
                  30.21     1:04.84 (34.63)                                        
  3 Mari, Peter               19 Drew-NJ                   NT    1:09.34  
                  32.28     1:09.34 (37.06)                                        
  4 Hughes, Joey E            20 Goucher-MD                NT    1:14.99  
                  34.94     1:14.99 (40.05)                                        
  5 He, Xumai                 18 Drew-NJ                   NT    1:16.35  
                  36.66     1:16.35 (39.69)                                        
 -- Butt, Austin T            20 Usmma-MR                  NT   X1:01.53  
                  28.72     1:01.53 (32.81)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drew University-NJ  'A'                                NT    1:59.44  
     1) Hakes, Payton V 18              2) Callaghan, Monica M 18         
     3) O'Brien, Sarah E 19             4) Carragine, Crystal 17          
                  27.65       57.06 (29.41)     1:27.57 (30.51)     1:59.44 (31.87)
  2 Goucher College-MD  'A'                                NT    2:10.47  
     1) Brower, Kellyn A 21             2) Lynch, Nicole D 18             
     3) Rivera, Ivelisse 18             4) Syed, Parisa M 21              
                  29.86       57.74 (27.88)     1:34.91 (37.17)     2:10.47 (35.56)
 -- United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT   X1:57.58  
     1) Don, Catherine E 19             2) Deal, Helen 3                  
     3) Slezak, Becca L 19              4) Dannessa, Susanne 22           
                  28.55       57.36 (28.81)     1:27.18 (29.82)     1:57.58 (30.40)
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:58.86  
     1) Hodgkinson, Isabelle V 17       2) Rose, Elizabeth 20             
     3) Buderus, Briana N 17            4) Demet, Nina S 19               
                  33.07     1:03.71 (30.64)     1:32.25 (28.54)     1:58.86 (26.61)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goucher College-MD  'A'                                NT    1:29.80  
     1) Davis, Sam R 21                 2) Richter, Morgan L 21           
     3) Delp, Dalton K 18               4) Richter, Colin M 21            
                  21.90       44.07 (22.17)     1:07.49 (23.42)     1:29.80 (22.31)
  2 Drew University-NJ  'A'                                NT    1:46.95  
     1) Mari, Peter 19                  2) He, Xumai 18                   
     3) Tighe, Louis 18                 4) Smogila, Mike 20               
                  26.52       56.65 (30.13)     1:22.98 (26.33)     1:46.95 (23.97)
  3 Goucher College-MD  'B'                                NT   x1:49.30  
     1) Jeffries, Justin 20             2) Koehlmoos, Michael 18          
     3) Hall, Luke 18                   4) Hughes, Joey E 20              
                  26.25       54.14 (27.89)     1:22.97 (28.83)     1:49.30 (26.33)
 -- United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT   X1:31.28  
     1) Rowan, Hunter C 22              2) Lambson, Nick A 19             
     3) Jepsen, Josh A 19               4) Weaver, Jordan A 19            
                  23.14       46.24 (23.10)     1:08.49 (22.25)     1:31.28 (22.79)
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:39.11  
     1) Vita, Al J 21                   2) Terselic, John D 19            
     3) Hardig, Jacob E 24              4) Thompson, Keigan A 20          
                  24.72       48.92 (24.20)     1:15.34 (26.42)     1:39.11 (23.77)