Text-Only Website
Body Background
 

Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/13/2011 08:10 PM
                         USMMA vs Lehman - 12/13/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman College  'A'                                    NT    2:36.52   11  
     1) Navarrete, Adriana 20           2) Segarra, Stephanie 20          
     3) Perez, Rosy 19                  4) Batista, Genesis 21            
                  35.23     1:19.05 (43.82)     1:59.20 (40.15)     2:36.52 (37.32)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X2:01.96  
     1) Moore, Elizabeth M 18           2) Moore, Casey L 19              
     3) White, Jacqueline A 18          4) Garcia Pena, Alison 20         
                  31.58     1:04.99 (33.41)     1:34.80 (29.81)     2:01.96 (27.16)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    1:44.82   11  
                  27.99       57.22 (29.23)     1:22.14 (24.92)     1:44.82 (22.68)
  2 Lehman College  'B'                                    NT    1:48.30    4  
                  26.62       56.13 (29.51)     1:21.81 (25.68)     1:48.30 (26.49)
  3 Lehman College  'A'                                    NT    2:23.15    2  
     1) Roberts, Ryan 17                2) Perovic, Idris 20              
     3) Colon, Nikiray 19               4) Mejia, Juan 17                 
                  35.53     1:16.40 (40.87)     1:51.88 (35.48)     2:23.15 (31.27)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X1:45.05  
                  26.87       55.76 (28.89)     1:21.46 (25.70)     1:45.05 (23.59)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT   X1:56.92  
                  35.72     1:07.18 (31.46)     1:32.82 (25.64)     1:56.92 (24.10)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radzwill, Elizabeth K     17 Merchant Marines-MR       NT   12:16.95    9  
                  31.95     1:07.71 (35.76)     1:44.95 (37.24)     2:22.73 (37.78)
        3:01.01 (38.28)     3:38.91 (37.90)     4:16.71 (37.80)     4:54.99 (38.28)
        5:33.26 (38.27)     6:11.10 (37.84)     6:48.64 (37.54)     7:26.24 (37.60)
        8:03.67 (37.43)     8:40.58 (36.91)     9:17.59 (37.01)     9:54.75 (37.16)
       10:31.50 (36.75)    11:07.67 (36.17)    11:43.01 (35.34)    12:16.95 (33.94)
  2 Roth, Casey C             19 Merchant Marines-MR       NT   12:49.97    4  
                  33.81     1:11.30 (37.49)     1:49.35 (38.05)     2:28.11 (38.76)
        3:07.30 (39.19)     3:46.78 (39.48)     4:26.18 (39.40)     5:05.29 (39.11)
        5:45.14 (39.85)     6:24.52 (39.38)     7:03.48 (38.96)     7:42.64 (39.16)
        8:21.58 (38.94)     9:00.01 (38.43)     9:38.39 (38.38)    10:17.22 (38.83)
       10:55.93 (38.71)    11:34.64 (38.71)    12:12.87 (38.23)    12:49.97 (37.10)
  3 Callahan, Lauren S        21 Merchant Marines-MR       NT   12:55.00    3  
                  33.02     1:09.85 (36.83)     1:48.42 (38.57)     2:27.49 (39.07)
        3:06.42 (38.93)     3:46.26 (39.84)     4:25.43 (39.17)     5:04.84 (39.41)
        5:44.19 (39.35)     6:23.23 (39.04)     7:02.05 (38.82)     7:40.82 (38.77)
        8:19.43 (38.61)     8:58.13 (38.70)     9:37.83 (39.70)    10:16.92 (39.09)
       10:57.09 (40.17)    11:36.81 (39.72)    12:16.53 (39.72)    12:55.00 (38.47)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vita, Frank C             20 Merchant Marines-MR       NT   10:20.31    9  
 -- Krell, Blake T            20 Merchant Marines-MR       NT  X10:42.51  
 -- Sindorf, Josh             19 Merchant Marines-MR       NT  X10:44.66  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline A       18 Merchant Marines-MR       NT    2:04.78    9  
                  29.03     1:00.81 (31.78)     1:33.18 (32.37)     2:04.78 (31.60)
  2 Navarrete, Adriana        20 Lightning                 NT    2:23.73    4  
                  32.89     1:08.99 (36.10)     1:47.55 (38.56)     2:23.73 (36.18)
  3 Almanzar, Yocari          20 Lightning                 NT    2:35.56    3  
                  36.21     1:17.18 (40.97)     1:58.40 (41.22)     2:35.56 (37.16)
 -- Olsen, Emily K            18 Merchant Marines-MR       NT   X2:09.49  
                  29.29     1:02.33 (33.04)     1:36.56 (34.23)     2:09.49 (32.93)
 -- Moore, Casey L            19 Merchant Marines-MR       NT   X2:10.37  
                  28.17     1:00.60 (32.43)     1:35.47 (34.87)     2:10.37 (34.90)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fields, John J            21 Merchant Marines-MR       NT    1:48.21    9  
                  24.81       52.04 (27.23)     1:19.85 (27.81)     1:48.21 (28.36)
  2 Peralta, Ramon            19 Lightning                 NT    2:01.10    4  
                  26.45       56.94 (30.49)     1:28.88 (31.94)     2:01.10 (32.22)
 -- Scott, Chris              19 Merchant Marines-MR       NT   X1:52.85  
                  25.80       54.17 (28.37)     1:23.37 (29.20)     1:52.85 (29.48)
 -- Rowan, Hunter C           19 Merchant Marines-MR       NT   X1:55.80  
                  26.12       55.10 (28.98)     1:25.21 (30.11)     1:55.80 (30.59)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia Pena, Alison       20 Merchant Marines-MR       NT      27.42    9  
  2 Serrano, Myrializ         20 Lightning                 NT      36.52    4  
  3 Handrinos, Katherina      17 Lightning                 NT      38.58    3  
  4 Batista, Genesis          21 Lightning                 NT      39.53    2  
 -- Boyson, Emily T           17 Merchant Marines-MR       NT     X27.65  
 -- Deal, Helen               18 Merchant Marines-MR       NT     X29.05  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minor, Sean T             20 Merchant Marines-MR       NT      22.60    9  
  2 Polanco, Chris            19 Lightning                 NT      23.77    4  
  3 McKie, Chris              17 Lightning                 NT      27.03    3  
 -- Blanchard, Erik           18 Merchant Marines-MR       NT     X23.61  
 -- Albrant, Cameron P        19 Merchant Marines-MR       NT     X23.98  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Elizabeth M        18 Merchant Marines-MR       NT    2:31.51    9  
                  31.83     1:08.93 (37.10)     1:57.92 (48.99)     2:31.51 (33.59)
  2 Perez, Rosy               19 Lightning                 NT    3:12.68    4  
                  42.11     1:34.69 (52.58)     2:29.08 (54.39)     3:12.68 (43.60)
  3 Gonzalez, Cirleny         18 Lightning                 NT    3:47.25    3  
                  52.94   1:53.02 (1:00.08)   3:00.14 (1:07.12)     3:47.25 (47.11)
 -- Biehn, Alexandra N        18 Merchant Marines-MR       NT   X2:31.70  
                  33.00     1:12.77 (39.77)     1:58.66 (45.89)     2:31.70 (33.04)
 -- Seebode, Lauren T         19 Merchant Marines-MR       NT   X2:41.83  
                  34.81     1:16.37 (41.56)     2:05.37 (49.00)     2:41.83 (36.46)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         19 Merchant Marines-MR       NT    2:01.58    9  
                  24.55       54.90 (30.35)     1:31.40 (36.50)     2:01.58 (30.18)
  2 Dupres, Abel              18 Lightning                 NT    2:06.35    4  
                  25.89       58.77 (32.88)     1:37.10 (38.33)     2:06.35 (29.25)
 -- Gabbard, Ben              18 Merchant Marines-MR       NT   X2:07.95  
                  26.74     1:00.72 (33.98)     1:39.03 (38.31)     2:07.95 (28.92)
 -- Smith, Patrick D          19 Merchant Marines-MR       NT   X2:15.53  
                  28.27     1:05.14 (36.87)     1:42.64 (37.50)     2:15.53 (32.89)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Lynae             19 Merchant Marines-MR       NP     171.23    9  
 -- Schmidt, Kathryn          19 Merchant Marines-MR       NP    X158.93  
 -- Jackson, Elizabeth        19 Merchant Marines-MR       NP    X118.65  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           18 Merchant Marines-MR       NP     178.95    9  
  2 Medina, Nelson            19 Lightning                 NP     150.90    4  
  3 Pren, Victor M            19 Lightning                 NP     113.85    3  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Casey L            19 Merchant Marines-MR       NT    1:06.75    9  
                  30.69     1:06.75 (36.06)                                        
  2 Perez, Rosy               19 Lightning                 NT    1:39.99    4  
                  44.58     1:39.99 (55.41)                                        
  3 Serrano, Myrializ         20 Lightning                 NT    1:46.18    3  
                  50.47     1:46.18 (55.71)                                        
 -- Dannessa, Susanne         19 Merchant Marines-MR       NT   X1:18.05  
                  34.81     1:18.05 (43.24)                                        
 -- Roth, Casey C             19 Merchant Marines-MR       NT   X1:23.15  
                  37.87     1:23.15 (45.28)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Erik           18 Merchant Marines-MR       NT      55.77    9  
                  25.77       55.77 (30.00)                                        
  2 Polanco, Chris            19 Lightning                 NT    1:00.11    4  
                  28.44     1:00.11 (31.67)                                        
  3 Colon, Nikiray            19 Lightning                 NT    1:25.22    3  
                  38.47     1:25.22 (46.75)                                        
 -- Frey, Nathaniel Q         18 Merchant Marines-MR       NT     X56.27  
                  26.29       56.27 (29.98)                                        
 -- McCormick, Joshua D       18 Merchant Marines-MR       NT     X59.12  
                  26.86       59.12 (32.26)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biehn, Alexandra N        18 Merchant Marines-MR       NT    1:00.47    9  
                  29.14     1:00.47 (31.33)                                        
  2 Segarra, Stephanie        20 Lightning                 NT    1:21.00    4  
                  39.10     1:21.00 (41.90)                                        
  3 Handrinos, Katherina      17 Lightning                 NT    1:30.22    3  
                  41.45     1:30.22 (48.77)                                        
  4 Gonzalez, Cirleny         18 Lightning                 NT    1:54.58    2  
                1:31.27     1:54.58 (23.31)                                        
 -- Seebode, Lauren T         19 Merchant Marines-MR       NT   X1:03.41  
                  29.93     1:03.41 (33.48)                                        
 -- Ingalls, Noel                Merchant Marines-MR       NT   X1:09.39  
                  32.10     1:09.39 (37.29)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vita, Frank C             20 Merchant Marines-MR       NT      48.63    9  
                  23.42       48.63 (25.21)                                        
  2 Peralta, Ramon            19 Lightning                 NT      54.15    4  
                  24.88       54.15 (29.27)                                        
  3 McKie, Chris              17 Lightning                 NT    1:03.05    3  
                  29.68     1:03.05 (33.37)                                        
 -- Rowan, Hunter C           19 Merchant Marines-MR       NT     X51.82  
                  24.79       51.82 (27.03)                                        
 -- Terselic, Andrew R        18 Merchant Marines-MR       NT     X52.64  
                  25.22       52.64 (27.42)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline A       18 Merchant Marines-MR       NT    1:05.80    9  
                  32.26     1:05.80 (33.54)                                        
  2 Navarrete, Adriana        20 Lightning                 NT    1:17.61    4  
                  37.39     1:17.61 (40.22)                                        
 -- Olsen, Emily K            18 Merchant Marines-MR       NT   X1:09.83  
                  33.86     1:09.83 (35.97)                                        
 -- Boyson, Emily T           17 Merchant Marines-MR       NT   X1:16.20  
                  37.33     1:16.20 (38.87)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dupres, Abel              18 Lightning                 NT      57.64    9  
                  28.62       57.64 (29.02)                                        
  2 Krell, Blake T            20 Merchant Marines-MR       NT      58.30    4  
                  28.41       58.30 (29.89)                                        
  3 Scott, Chris              19 Merchant Marines-MR       NT    1:00.87    3  
                  29.65     1:00.87 (31.22)                                        
  4 Minor, Sean T             20 Merchant Marines-MR       NT    1:06.33    2  
                  32.22     1:06.33 (34.11)                                        
  5 Roberts, Ryan             17 Lightning                 NT    1:39.34    1  
                1:22.31     1:39.34 (17.03)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radzwill, Elizabeth K     17 Merchant Marines-MR       NT    5:56.69    9  
                  32.61     1:08.47 (35.86)     1:45.29 (36.82)     2:22.01 (36.72)
        2:58.84 (36.83)     3:35.24 (36.40)     4:10.63 (35.39)     4:46.64 (36.01)
        5:22.66 (36.02)     5:56.69 (34.03)                                        
  2 Almanzar, Yocari          20 Lightning                 NT    6:55.59    4  
                  38.02     1:20.79 (42.77)     2:03.52 (42.73)     2:47.22 (43.70)
        3:30.59 (43.37)     4:12.84 (42.25)     4:55.62 (42.78)     5:37.56 (41.94)
        6:18.50 (40.94)     6:55.59 (37.09)                                        
 -- Garcia Pena, Alison       20 Merchant Marines-MR       NT   X5:59.94  
                  32.91     1:09.02 (36.11)     1:45.79 (36.77)     2:22.96 (37.17)
        2:59.68 (36.72)     3:36.53 (36.85)     4:12.58 (36.05)     4:48.77 (36.19)
        5:24.93 (36.16)     5:59.94 (35.01)                                        
 -- Deal, Helen               18 Merchant Marines-MR       NT   X6:32.36  
                  33.02     1:10.77 (37.75)     1:50.68 (39.91)     2:31.31 (40.63)
        3:12.81 (41.50)     3:53.54 (40.73)     4:34.39 (40.85)     5:15.92 (41.53)
        5:56.17 (40.25)     6:32.36 (36.19)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fields, John J            21 Merchant Marines-MR       NT    5:06.30    9  
                  27.50       58.28 (30.78)     1:29.51 (31.23)     2:01.10 (31.59)
        2:31.86 (30.76)     3:03.01 (31.15)     3:34.14 (31.13)     4:05.51 (31.37)
        4:36.18 (30.67)     5:06.30 (30.12)                                        
 -- McCormick, Joshua D       18 Merchant Marines-MR       NT   X5:16.43  
                  28.19     1:00.14 (31.95)     1:32.78 (32.64)     2:04.99 (32.21)
        2:37.41 (32.42)     3:09.32 (31.91)     3:41.56 (32.24)     4:13.21 (31.65)
        4:45.62 (32.41)     5:16.43 (30.81)                                        
 -- Stewart, Thomas P         18 Merchant Marines-MR       NT   X5:16.86  
                  27.67       58.93 (31.26)     1:31.15 (32.22)     2:03.71 (32.56)
        2:36.01 (32.30)     3:08.49 (32.48)     3:41.23 (32.74)     4:14.07 (32.84)
        4:46.49 (32.42)     5:16.86 (30.37)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kathryn          19 Merchant Marines-MR       NP     168.67    9  
 -- Harvey, Lynae             19 Merchant Marines-MR       NP    X155.40  
 -- Jackson, Elizabeth        19 Merchant Marines-MR       NP    X145.73  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           18 Merchant Marines-MR       NP     202.65    9  
  2 Pren, Victor M            19 Lightning                 NP     127.35    4  
  3 Medina, Nelson            19 Lightning                 NP     108.10    3  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dannessa, Susanne         19 Merchant Marines-MR       NT    1:16.64    9  
  2 Segarra, Stephanie        20 Lightning                 NT    1:37.60    4  
  3 Gonzalez, Cirleny         18 Lightning                 NT    2:06.76    3  
 -- Biehn, Alexandra N        18 Merchant Marines-MR       NT   X1:24.97  
 -- Moore, Elizabeth M        18 Merchant Marines-MR       NT   X1:26.24  
 -- Perez, Rosy               19 Lightning                 NT   X1:36.25  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardig, Jacob E           20 Merchant Marines-MR       NT    1:05.47    9  
                  30.47     1:05.47 (35.00)                                        
  2 Perovic, Idris            20 Lightning                 NT    1:33.02    4  
                  42.01     1:33.02 (51.01)                                        
 -- Gabbard, Ben              18 Merchant Marines-MR       NT   X1:07.04  
                  31.41     1:07.04 (35.63)                                        
 -- Dupres, Abel              18 Lightning                 NT   X1:07.94  
                  32.20     1:07.94 (35.74)                                        
 -- Gober, Paul               19 Merchant Marines-MR       NT   X1:10.98  
                  32.64     1:10.98 (38.34)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman College  'A'                                    NT    2:26.30   11  
     1) Almanzar, Yocari 20             2) Batista, Genesis 21            
     3) Serrano, Myrializ 20            4) Handrinos, Katherina 17        
                  31.73       48.51 (16.78)     1:10.73 (22.22)   2:26.30 (1:15.57)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X1:52.45  
     1) Radzwill, Elizabeth K 17        2) Boyson, Emily T 17             
     3) Seebode, Lauren T 19            4) Olsen, Emily K 18              
                  29.09       57.40 (28.31)     1:25.48 (28.08)     1:52.45 (26.97)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT   X1:58.46  
     1) Roth, Casey C 19                2) Callahan, Lauren S 21          
     3) Ingalls, Noel                   4) Deal, Helen 18                 
                  29.30       59.19 (29.89)     1:28.96 (29.77)     1:58.46 (29.50)
 -- Lehman College  'B'                                    NT   X2:12.09  
     1) Navarrete, Adriana 20           2) Alonso, Basilisa               
     3) Perez, Rosy 19                  4) Gonzalez, Cirleny 18           
                  28.90       56.57 (27.67)     1:31.04 (34.47)     2:12.09 (41.05)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman College  'A'                                    NT    2:02.20   11  
     1) Peralta, Ramon 19               2) Dupres, Abel 18                
     3) Polanco, Chris 19               4) McKie, Chris 17                
                  30.93     1:02.58 (31.65)     1:32.96 (30.38)     2:02.20 (29.24)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT   X1:32.32  
     1) Lindgren, Kevin J 19            2) Scott, Chris 19                
     3) Rowan, Hunter C 19              4) Blanchard, Erik 18             
                  22.57       45.28 (22.71)     1:09.11 (23.83)     1:32.32 (23.21)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT   X1:37.16  
     1) Terselic, Andrew R 18           2) Albrant, Cameron P 19          
     3) Stewart, Thomas P 18            4) Frey, Nathaniel Q 18           
                  24.22       47.67 (23.45)     1:12.42 (24.75)     1:37.16 (24.74)
 -- US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT   X1:45.40  
     1) Smith, Patrick D 19             2) Vita, Aloysius J 18            
     3) Hardig, Jacob E 20              4) Sindorf, Josh 19               
                  25.45       51.51 (26.06)     1:19.11 (27.60)     1:45.40 (26.29)